dalamanek vzpomíná na Zlaté časy: Při příjemných zvucích džungle jsem relaxoval

13.01.2017 16:26

 

    Hezký den všem našim čtenářům! Přinášíme Vám na lidově pověrčivý pátek třináctého první rozhovor tohoto roku. Zatímco poslední 2 byly možné k počtení z řad nově přijatých dvou Elit'áků DanyBoyeCZ a Glse, tak v tomhle článku vybočíme z konkrétních komunitních sfér se budeme věnovat jednomu z našich známých spojeneckých spoluhráčů hrajících na ''volné noze''. Naším hostem v povídání o naší oblíbené hře Vietcong je totiž jeden ze známých, dobrých a přátelských hráčů dalamanek.

Je tomu už hodně dávno a ani si netrófám napsat, kdy jsem vlastně dalamanka poprvé potkal. Určitě to ale bylo na mém herním serveru a už jen při pohledu na jeho nick sem si v prvotních chvílích říkal, že to bude nějaký pohodář. Skutečně nevím, jak to vysvětlit nebo odůvodnit, ale bylo to tak. Byl to takový pocit. Což se záhy i potvrdilo a byl jsem rád, že si můžu zahrát právě s jedním z takových pár hráčů, jako je právě on. Záměrně píšu pár, protože kdyby takových podobných hráčů bylo více, tak bychom v počtu těch normálních pomalu převažovali ty, kteří se chovat neumějí a jen dělají na serverech nepřístojnosti obecně.

Dalamanek je typem hráče, který si moc rád zahraje dobrý Coop a taktéž v chat přímo ve hře je s ním na komunikativní úrovni. Člověka musí hra s ním prostě bavit. Můžete ho semtam potkat i na jiných herních módech, ale zkrátka jak snad každý klasický Coopař potvrdí: Coop je prostě Coop. Kromě mého herního serveru je možné ho potkat i na serveru Alpha Teamu nebo na =GONZO WARSERVERu=, kam si chodí rád zahrát. Zároveň se připojuje i na zahraniční servery, kde rád praktikuje kooperace. A jelikož si to osobně moc nehlídám, tak určitě chodí na jedny z těch známých serverů, jako je například VIETCONG.INFO.

Hraje Vietcong už hodně dlóho a tak má svůj výhled dopředu, i když mírně skeptický. ,,Doufám, že se ještě nějakej ten čas hrát bude, i když v dnešní době více hráčů ubývá než přibývá,'' poznamenává.

Tak jako většina hráčů nehrál pouze Vietcong, ale vyzkóšel si i mnoho jiných her. Jaké to byly a kam řadí Vietcong? ,,Tak Vietcong je moje srdcovka, takže plní stoprocentně první místo v mém žebříčku. Pak následuje z české scény Mafia (1, 2), Hidden and Dangerous (1, 2) , Operace Flahpoint atd. ... Ale her co mě baví(ly), krom české scény, je spousta, ale ted'kom už není tolik času na hraní,'' říká, ale ještě pokračuje ,,například sem hrával rád Fallout (1, 2, 3), Skyrim, Half-Life (1, 2), Metro 2033, Stalker, Postal, Call of Duty a další, ale do Vietnamu sem se vždy rád vracel. Pak sem hrával různý strategie, sportovní i závodní hry atd. ... Jo a Vietcong 2... tak to byl absolutní výstřel do hluboké tmy. Velké zklamání!''

No, na Vietcongu 2 se shodneme asi většina z nás, jak to s ním je, co si budeme povídat... Ale když jsme se bavili tak jako ve většině případů v našich rozhovorech o Coopu, tak dalamanek má rád i ty speciální. ,,Mám rád speciální úkolové mapy, i s ''Úháčkama''. Je to příjemné zpestření hry.. teda, pokud neodletí z mise beze mě. Úháčka jsou krásným zpestřením celé hry.''

To je pravda. Klasický Coop je fajn, ale i ty speciální mají hodně do sebe. Zvláště za situací, kdy hraje nějaká hudba, která se to zrovna hodí. A s vrtulníky jabysmet. Bylo by to docela fajn si zahrát někdy Coop mapu, která by pojmula řekněme 12 hráčů a místo jednoho Úháčka by odlítaly rovnou dvě. Úkolové Coopy jsou skutečně zpřestřením, jak už napsal náš host v rozhovoru. Pro hráče je to takový příběh a zároveň i trošku pocit, že se nachází spíš v Kampani hry, než v části hry Více hráčů online po internetu. Bylo by docela zajímavé na mise ve vrtulníku(cích) i přilétat a přistávat, ale jak tohle zařídit?

Na závěr předmluvy se ještě zmíníme o grafické úrovni Vietconga, která je pochopitelně s dnešníma nejmodernějšíma hrama nesrovnatelná, nicméně náš host k tomu má svá slova vnímání a popisu: ,,I dodnes, když vidím nové hry, jak jsou graficky nadupaný, tak to zpacování Vietcongu má svoje nesmrtelný kouzlo i po tolika letech a to mě vtahává do atmosféry hry a to i díky právě tomu grafickému zpracování A zvuky džungle naprostá bomba,'' rozplývá se a k tomu dodává ,,dříve sem dělával, že sem se procházel sám po mapě, našel si příjemný zvuky džungle nebo vodopádu, vypnul monitor a relaxoval a i u toho usínal. Fauna a flóra na jedničku! Motýlci, papoušci, hadi, volové atd. ,'' zakončuje svůj úvodní proslov.

Podobné sem to měl kolikrát i já, že sem si zapnul nějakou mapu, někam se zašil a poslóchal džungli. Jo, bylo to třeba i MENU a to hlavně v části, kde se zobrazují herní servery. Tam je možné slyšet tůňku, kokrhat kohóta, bučet krávu nebo je slyšet i sova za noci a různé další zvuky, při kterých se dá skutečně odpočívat.

Dříve, než se ještě dostaneme už k hlavní části rozhovoru bych chtěl poznamenat, že mě dostalo a rozesmálo, když sem četl ''papoušci, hadi a... ti volové''  :-D To sem si pod tím představil nějaký magory. :-) Nevím proč, prostě mi to připadlo být vtipný. Ale popravdě můžu dopředu tímhle avizovat, že on celý rozhovor je s dalamankem zábavný a docela i vtipný. Takže se určitě máte milí čtenáři na co těšit k počtení. ;-)

 

 

Ahoj, dalamánku, Vítám tě u rozhovoru! Co se tobě osobně vybaví jako první, když se v oblasti PC her obecně řekne slovo Vietcong?

Zdravím tebe Joe i čtenáře a přeji Vám, at' se Vám všem daří v novém roce a přesnou mušku!!! ''Navždy'' se mi vybaví, ''navždy'' Vietcong forever!!! Jedna z mála her co změnila můj život. :-)))

 

Tys jako jeden z mnoha hráčů zažil pád původního provozovatele herních serverů GameSpye. Podle tvého pohledu to jak moc ovlivnilo online hratelnost? Odešlo tím automaticky hodně hráčů?

Gamespy to celý pos*ali, i když asi za to nemohli. Ubylo tak přes 90% procent hráčů a místo toho, jak se čekalo, než se uvolní místo na tvém oblíbeném servru, tak ted' se spíš čeká na hráče, což je škoda. Ale spousta hráčů začala hrát i novější hry typu Battlefield 3 atd., taky jsem tam nahrál pár desítek hodin, ale s láskou sem se rád vracel do džungle, nebot' ty novější hry mi přijdou být jako bezduchý střílečky jenom o postřehu.

 

Patřil si k té skupině hráčů, co ho hráli dlóhé hodiny až do noci?

Ano, patřil. Bylo to vždy nejlepší hraní po nocích, obzvláště v zimním období. Navíc v noci nebýval takovej chaos na servrech tak jako ve dne. Dnes už spíš po nocích spím.

 

Co si vlastně myslíš o tom, že to GameSpy tenkrát ''utnul''? Měl si odněkud informace o tom, že hodlá přestat podporovat starší hry?

Myslím, že přestali podporovat starší hry (Call of Duty a Vietcong atd...), kde právě lidí už ubývalo místo, aby pro ně přibývalo. Myslím, že i u tebe na stránkách o tom byla zmínka, že bude Gamespy končit. Jo - i na některých servrech ve hře byly dokonce návody jak přejít na Q Tracker. Ale dost lidí to dodnes neví, že existuje alternativa hraní po síti dál.

 

Ty seš jedním z hráčů, kteří Vietcong dlóhodobě hrají dodnes. Jak často ho hraješ, dejme tomu třeba do týdne v rámci tvých časových možností?

Už to není jako dřív hrát. Jako závislák každej den aspoň čtyři, šest hodin. Dnes už tolik času není, ale snažím se aspoň do týdne pár hodin nahrát - podle času.

 

Taktéž se nabízí otázka, jestli si někdy počítal s tím, že budeš pozván k rozhovoru? Přece jen seš už docela známý hráč...

Tušil jsem, že to někdy přijde. Ale kdy, tak to sem dodnes nevěděl. :-)))

 

A ten nick dalamánek vlastně vzniknul jak?

Samozřejmě v obchodě, v sekci s pečivem. :-))) Dříve jsem míval nick !!gottak!!, ale ten sem nakonec přenechal do tvorby svých videí.

 

    Odpověd': No jen jsem přečetl toho !!gott'áka!!, tak už jen hned po přečtení jsem si na ten nick po hodně letech vzpomněl a už vím! Vzpomínám si na něj. Ale nějak si nevybavuju, že si to byl ty kdo ho používal. Ale ted' se mi to úplně vybavilo doslova před očima.

 

Jakým způsobem ses dostal k Vietcongu a v kterém roce a popřípadě přesně i měsicí se tak stalo? A zároveň bych se tě zeptal, co tě uchvátilo na něm jako první?

První bylo demo roku 2003. Ted' si ale nevybavím, jestli bylo v češtině, ale mám za to, že ne. Ale no, to je fuk. Každopádně jsem z toho nemohl spát a chtěl sem plnou verzi. Byli jsme kluci od bytovek, takže frčely pirátské verze. Jedné takové sem se dočkal i já a to asi někdy koncem léta 2003 a změnil se mi život a začala absence školy. Celkově ta hra mě zaujala natolik, že ji hraji dodnes. Grafické zpracování, nejlepší český dabing, zvuky, zbraně, Výcvikový tábor, atmosféra reálu a hlavně revoluční míření z vlastního pohledu.

 

Bylo v tom tvém pozvání hry něco, u čeho sis hned v prvních minutách hraní a rozhlížení se všudemožně po hře třeba řekl: ,,Jo, tak tahle hra mě jen tak neomrzí a vydržím u ní dlouho. To vím už ted'.'' ?

Jo, něco se ve mně hnulo. Hlavně při hraní po síti - nejvíc nervy. :-))) Okouzlila mě na Jedničku.

 

Bavila tě kampaň hry? Odehrál si ju ve Vietcongu 1 původním a také datadisk Fist Alpha?

Kampaň u 1 mě bavila, včetně Výcvikovýho tábora. Silný dabing, perfektní mise, naprosto nezapomenutelná atmosféra. Fist Alphu sem dodnes nedohrál. Hrál sem snad prvních pár misí a nechytlo mě to, nebot' sem už hrával po síti a nebylo tolik času na singl. Možná časem to napravím a dohraju to.

 

Porovnal bys svými slovy charakterově seržanty Steva Hawkinse a Warrena Douglase? Který z nich ti vlastně přijde být jako ten správný trefný seržant a lídr týmu?

Hawkins, ten mně přirostl k srdci. Hlavně v tunelech, než sem přišel na baterku. To jsem se tenkrát natrápil... :-))) Ale nejspíš sem nebyl sám. Takže pro mě je jen jeden lídr a to Hawkins.

 

Které nadávky při přestřelkách od postav se ti nejvíc líbí?

,,Ratata kurva, ratatata!'' nebo jak to bylo. :-)))

,,Komouš blízko, smrdí tady'' ( hláška použitá i v mém videu. Pro ty, kdo má zájem pro připomenutí https://www.youtube.com/watch?v=fHTqCPN6eUI )

,,Jó, oni si chlastaj' a my tady tancujeme mezi střepinama''

,,Olověná pochoutka pro Vietconga!'' A samozřejmě výcvikový tábor, tam jsou hlášky nejlepší. :-)))

 

Kdy na tebe poprvé dýchla atmosféra části hry Více hráčů? A jaký to byl pocit být spojen s okolním světem a komunikovat na serverech s hráčema?

Poprvé sem to snad spustil po netu až v roce 2005 a začal jsem na CTF a to byly nervy. :-) (To jsem ještě hrával pod jinýma nickama, dalamánek je od roku 2008 stálej). Pocit to byl neuvěřitelnej a sem za něj moc rád. I dodnes mám dobrej pocit, když hraji po síti a daří se mně i týmu.

 

Co ty a tvoje oblíbená zbraň? A jak si rozumíš s pistolema?

M-16, M-14, Thompson, Winchester 70 za VC pak AK-47, PPS-43, SKS Simonov, Mosin Nagant a Škorpión. Z pistolí Makarov, Revolver .38 - to je sniperka do ruky. :-))) Colt taky super a aji docela s něma umím. Teda myslím si to. Ale nejčastěji se po mapách pohybuji s M-16. Jistota v rukou. :-)))

 

Jsou i nějaké zbraně, které si z určitých důvodů nebereš?

Na bojišti když dojdou náboje a ženista není v dohlednu, tak se nemůžeš zlobit za žádnou nabitou zbraň, krom té DP2. To je velký plýtvač munice. S tím ani z metru netrefím toho pobíhajícího vola po mapách. Nemyslím tím boykowicze. :-)))

 

Jakou preferuješ postavu s pokrývkou hlavy?

Americký voják číslo...... ted' nevím. A klobouk maskáčový s ohnutým bokem a naleštěný kanady. :-)))

 

Člověk tě už párkrál viděl hrát na Teamrespawnovým serveru, zejména na Alpha Teamu. Hráváš Coop po večerech na TR nějak pravidelně? A seš vyznavačem volnějšího stylu nebo ti nevadí režim celýho týmu, dokud nepadne?

Coop je to nejsilnější podle mě co hra po síti nabízí. V týmu je síla a když se sejdou lidi, co to maj' už zmáklý, stávají se téměř dokonalými. Teamrespawnový hry jsou skvělý, nebot' si hráč musí dávat bacha a ne běhat bezhlavě po mapě, než mu kulka proletí mezi očima. :-))) A Alpha Team je jeden z mála klanů, co přežil částečně dodnes. Což je super a doufám, že ještě nějakej čas na Vietcong scéně zůstane a stejně tak jako Elit'áci.

 

Jaké máš známé stálé hráče, kteří s tebou Coop často hrávají? A konkrétně mám na mysli nejen české hráče, ale i ty zahraniční.

Není pořadník, takže píšu kdo mě napadá. Takže samozřejmě ty, =GONZO=, Mr. Mige, za AT je to Forman, AxeL, Peter Shannon, Sharka, Homi pak El Bunda, další karlos.cz1[Sq.Baker], Jarda.cz, TAFRAN cz, Cpt-Intwernet, Guderian, Uhu, Marek atd... dále pak pro mě nováčci v tvým týmu a to Gls a DanyBoyCZ.

 

Už si ani nevzpomenu, kdy si ke mně začal pravidelně hrát na server. Jaké plusové faktory převažovaly v tom, že ses stal ustáleným návštěvníkem?

Vaše komunita. Lidé co měli a maj' smysl pro humor. Jen škoda, že zase část už nehraje.

 

Paříš taky někdy u =GONZA=? A dával si mu někdy tipy na výrobu nové Coopové mapy?

Pařím. To je taky super server. Navíc =GONZO= má a dodnes dělá super mapy, takže má u mě ''klobouček'' nebo ''ruma''. :-))) I [AT] patří zásluha.

 

Na jakých klávesách si dáváš třeba dalekohled nebo baterku? Volíš si pro své pohodlí a zvyklost vybrané tlačítko nebo ponecháváš tovární nastavení?

Ne ne, nastavení komplet měním. Na myši zvyšuji citlivost a hraji ''invert mouse'' a klávesnici dle pohodlí. Dalekohled mám třeba na ''y/z'' pod ''a'' a baterku klasika ''l''.

 

Mají hráči možnost tě potkat i na jiných módech, než na Coopu?

Asi na všech dnes. Skočím někdy i na Jump a další servry, ale netrávím tam tolik času jako na Coopu. To spíš jen z nudy, když není založen nějaký Coop. Nechce se mně hrát samotnému.

 

Věděl jsem o tobě, že často pendluješ mezi Brnem a Svitavama. Kde z těchto dvou míst máš vlastně zázemí?

Ve Svitavách jsem se narodil. Pak jsem studoval v Brně a nějak tak tu zůstal a nelituji. Ale Svitavy mám v Srdci jako Vietcong. :-)))

 

Chodíš i na nějaké adresy TeamSpeaku si popovídat s hráčema nebo si s nima při tom i rovnou zahrát?

Ne, ještě jsem žádnej TS nepodstoupil. Možná, že časem napravím. I když ke Coopu určitě TS patří.

 

Vietcong hraje i pár milých ženských. Jsou nicky nějakých, se kterýma se semtam setkáváš na serverech? A o kterých bys řekl, že jsou hodně známé mezi hráčema?

Angelkrist(Love Ai), [AT]Sharka_CZ, Petunyeee, Ely, Atomic Sh4rk. A je dobře, že se i dnes najdou hráčky Vietcongu.

 

Preferuješ aspoň z poloviny zaplněné servery nebo ti nevadí i čerstvě založená hra s malým počtem účastníků?

Když je to fajn hráč, tak mi nevadí ani hra ve dvou. Ale samotného jako Migeho mě to hrát nebavi. :-))) Myslím si, ze optimal je tak 4-6 lidí. Podle toho co je to za zkušené hráče.

 

Je nějaký server, na kterém ti administrátor svěřil i přihlášení na administrátora přes konzolu, abys mohl řídit pořádek?

Jo, byl to tak před rokem =GONZO=, ale já takový věci nerad řídím. Od toho jste tu vy v tomhle zkušenější. Já jsem tu od střílení. :-)))

 

Vzpomeneš si na den, kdy se ti herně třeba na Coopu dařilo povícero stránkách? A případně zažil si i nějaké srandovní nebo veselé chvíle?

Semtam se zadaří a štěstí stojí při mně. Člověk má hned lepší náladu a pocit. Veselé chvíle... těch bylo a hlavně, až sem zabloudil na tvůj servr. To jsem se chechtal ''immer vére'' a neustále čistil poprskanej monitor! :-))) Říkám - veselá kopa vy Elit'áci. :-)))

 

Jaký nejzajímavější cheat si u ostatních hráčů kdy viděl? A zkóšel si i sám ze zajímavosti použít konkrétní?

Létání, střílení přes zed', atd... a samozřejmě Migeho cheaty, :-))) Neuznávám cheaty, ne ve Vietcongu po síti!!!

 

Bereš hraní Vietcongu za takový relax, že si k tomu pustíš nějakou hudbu?

Nehraji s hudbou, nebot' zvuky výstřelů jsou důležitý tak jako povely. Je důležité slyšet. Ale neříkám, že sem dříve v CTFkách nemíval někdy puštěnou hudbu.

 

    Odpověd': Jojo, tak o tomhle vím svoje. Jeto sice takový trošku na zpestření, ale pak to eliminuje zvuky hry a dost' ovlivňuje sóstředěnost. Taky to tak někdy dělám s hudbou, ale né moc často.

 

A někdo z tvých příbuzných nebo přátel ho hraje taky? Případně jestli jsou lidi, kterým bys hru doporučil jako střílečku?

Hrával jsem s kámošema, ale postupem času odcházeli, tak jako ostatně většina hráčů. Doporučil bych všem těm, co mají rádi výzvu ve střílečkách.

 

Jak tebe zaujal český dabing? Dialogy, hlášky při přestřelkách, brífingy, výběr dabérů pro jednotlivé postavy?

Něco nezapomenutelnýho do smrti. Bravurně odvedená práce!!!

 

Zkóšel sis zahrát i Vietcong: Red Dawn? Pokud jo, co si o téhle misi myslíš?

Namáhavá na nohy. :-))) Dobrá pro snipery. Jako je v pohodě, ale jako datadisk bych ji neřadil. I když nemůžu posoudit, když sem nedohrál Fist Alphu. :-)))

 

Poslední otázka: Hraješ Vietconga stále pravidelně nebo máš (potažmo měl si) z osobních nebo jiných důvodů delší přestávky?

Míval sem přestávky měsíční i roční. To víš - pařby, skejt, holky a na PC už nebývalo tolik času. Dnes už jsem se ustálil. Sice jsou povinnosti, ale snažím se aspoň do týdne si pořádně zahrát.

Vietcong forever !!

 

    Díky za zábavný a docela i veselý rozhovor! Díky za tvůj čas, který si mu věnoval. Hodně štěstí do mnoho dalších odehraných hodin a at' se ti daří jak ve Vietcongu, tak taky v osobním životě!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku

 

více ubývá než přibývá.