Hrával jsem CTF, poté DM, ATG a Coop byl takový odpočinkový mód, říká Kubaj-cZ

27.03.2016 19:15

 

    Mezi naše rozhovory jsem zařadil i člověka, který toho ve Vietcongu v minulých letech nahrál hodně. Mnozí z těch hráčů, co nehrají Vietcong kolem už 10 let ho nezná, ale jedná se o všestranného hráče, který se věnoval více herním módům, od CTF přes ATG až ke Coopu. Znám ho osobně, takže tím pádem jsme pochopitelně toho spolu odehráli hodně. Hlavně právě v nejhranějším Coopu.

Přišlo mi být totiž dobrým nápadem, aby tu i on měl na památku, jako takovou pomyslnou zanechanou stopu po sobě v oblasti Vietcongu. Proto byl k rozhovoru pozván hráč Kubaj-cZ , který se Vám v něm představí a o sobě napíše i pár zajímavých věcí v hlavní části rozhovoru. Dočtete se i mimo jiné, kdy s Vietcongem začínal, proč pak s ním po letech skončil a nyní už zase trochu oprašuje staré ''Zlaté časy''.

Tenkrát v té době neměl každý hráč k dispozici odpovídající nebo hrou požadované hardwarové požadavky, což býval docela obecný problém. Však si také Kubaj-cZ na to sám moc dobře pamatuje ,,No, hlavou se mi honilo... ,,hergot, já to nespustím, mně se to seká! Musím si koupit novej PC.'' říkal jsem si. A opravdu, po novém PC to bylo hnedka lepší a těšil sem se na ty luxusní boje a hlavně ty nervy.''

Když od systémových záležitostí zabrósíme přímo do hry, tak bylo se vždy kam připojit na server, ale přesto šlo o správnou mapu i mód, na kterou byl v dané chvíli naladěný. ,,Já jsem si je samosebou vybíral. Moje oblíbená mapa byla Waterfall na CTF a nebo HP - tedy HalongPort.''

Hodně lidí si hru zpestřuje zároveň puštěnou hudbou, což některé možná vybičuje v Coopu k riskantním krokům, ale třeba u CTF to může mít jako pomyslný doping v mrštnosti pozitivní dopad na zabodování. Ale někteří hráči dřív nebo později zjistili, že s hudbou nebude možné hrát. ,,U mě na hudbu nebyl čas, potřeboval jsem vnímat okolí a splynout s ním. Hudba byla jen tehdy, když jsem se jen tak nudil a nepotřeboval sem vnímat.''

Kubaj se řadí k velké směsici hráčů, kteří hru prožívali se vším všudy. Na vůbec první věc, na kterou hráč po instalaci Vietcongu narazí, je už tolikrát omílaný klasický Vietcong Song. Že je o něm ve článcích a hlavně v těch s rozhovory častá zmínka? Nedivte se, přátelé. Ten, kdo se do tohoto songu přímo v MENU hry nebo po letech zaposlóchá, musí zavzpomínat na ty ''zlaté časy'' a po hře se mu možná i zasteskne.

,,Tohle mi asi nikdo neuvěří, ale ted'ka, když tohleto píšu, tak jsem si ju pustit musel. Rád bych ty časy vrátil,'' svěřuje se Kubaj ,,a zahrát si s lidmi, kteří už ani nevím, kde jsou a i ti s týmama.'' No jistě, jak jinak taky? Vietcong je sice hra jako každá jiná, ale je přesto pár záležitostmi odlišná, což svými slovy sám právě potvrdil slovním spojením ''Zlaté časy'' bych rád vrátil''. No kdyby to tak zařídit šlo, vrátit ty roky zpátky...

Tímto v samotném úvodu článku náš host tak nějak už Vám, návštěvníkům-čtenářům naznačil, jak ho Vietcong kdysi pohltil, což naznačují třeba oblíbené mapy a herní módy. Něco si přece člověk na hře oblíbit musí, aby ju dokázal hrát roky, vážil si jí, užíval si online hry společně i s ostatními hráči a poté se trochu i rozpovídal a svěřil se pro veřejnost, jak si hry užíval a které další faktory se mu dostaly do paměti. A jaké to vlastně byly? To už se můžete dočíst níže v hlavní části rozhovoru.

 

 

Čau, Kubo! Začnu na úvod tentokrát z druhé strany: Kdy si s Vietcongem aktivně skončil? A byl to opravdu definitivní konec nebo taková neurčitá pauza?

No na tohle si nepamatuju. Už toho bylo moc, neměl jsem čas hrát, páč jak jistě víš, tak sem neodolal pivu! :D A to už prostě nešlo, začal sem více chodit ven a uživat si, tak pro mě už nemělo cenu VC ani hrát. A už nebyl ani takovej zájem. Ve hrách spousta cheaterů, malý děti - už to nebylo ono...

 

Tvůj nick bude možná znát pár našich několikaletých aktivních Elit'áckých hráčů, možná i někdo z Alpha Teamu (např. Peter Shannon, možná Homi...?). Trochu se ostatním čtenářům představ, odkud si a podobně...

Takže dáámy a páánové :-), jmenuju se Kuba, je mi 25 let a pocházím Z Brna. Vietcongu jsem se věnoval od doby, kdy vyšel a později jsem se dostal tam, kde jsem byl. Ted' už si užívám Vietcongového důchodu. Ale pro ty, kdo by chtěli si zahrát, tak není problém se domluvit.

 

Jaké nicky si před Kubajem-cZ používal? Vlastně vystřídal, co si tak pamatuju...

No tak ted'ka jsi mě zaskočil. Vím, že tam byla IBIZA a pak asi ten Kubaj, jinak si na to nějak moc už nepamatuju. To víš, hodně dlouhá doba už to je.

 

S jakou postavou si nejraději hrával na herních serverech?

Asi Hawkins a nebo ten Hornster.

 

Ty sám si některé stálé hráče z tehdejších dob pamatuješ? Co takhle MUKADE-CZ nebo zrovna [AT]Peter Shannon_CZ ?

Nevím přesně jak, říkám, je to už delší doba a má pamět' po 6 pivech a pár rumech je ta tam! :D

 

Pamatuju ještě ty doby ''Zlatých časů'' Vietconga, na které člověk zavzpomíná. U mě nejvíce si byl spjatý se známým CTF klanem War Dogs. Sóhlasíš s tímto spojením?

Samozřejmě. Nejlepší herní klan, kterej sem kdy poznal. Výbornej kolektiv, výborná sranda... prostě paráda.

 

Co se týče mě a tebe, hodně sme toho odehráli v Coopu. A o strávených chvílích na TeamSpeaku by se taky dalo mluvit, že?

Jojo a samozřejmě nesmím zapomenout na Yendu. Hodně rozbitých stolů myší a klávesnicí.

 

A ted' zase otázka, která padá vždy tradičně na úvod: Kdy si s hrou začal, kdo tě k ní přivedl nebo popřípadě: Narazil si na ni odněkud sám?

Česká hra - musel sem ji mít. Narazil sem na něj úplně sám. Kdy jsem začal.. přesně v den, kdy hra vyšla s multiplayerem asi cca. rok potom. Nebyl na to ještě ten správný internet a s pingem 400 se opravdu hrát nedá.

 

Kdy se k vám domů dostalo připojení na internet a ty si začal po netu VC hrát? Jak se tehdy poskytovatel jmenoval a jaký si měl modem?

No tak to je otázka... internet jsem měl už tak od 6 let, bylo to klasický 10 minutový připojování přes telefon s luxusním zvukem a co načtení stránky, to 10 minut a poté rychlý pád netu, paráda... Další net, to ani nevím. Nevím, jak se to jmenovalo, ale už to bylo lepší. O hodně lepší...

 

A vzpomeneš si i na to, s kterým herním módem si začal po netu hrát?

Capture The Flag.

 

War Dogs byl v těch dobách velmi známý CTF klan, takže nějaké ty pařby o vlajky si absolvoval. Ale který si hrál radši? CTF nebo Coop?

Jednoznačně CTF. Poté DM, TDM, ATG. Coop byl takovej ten odpočinkovéj mód.

 

U mě se vždycky z 90% hrával Coop. Pamatuješ na ty časy? Je něco, na co z naší společné Coop hry rád vzpomínáš?

Ano, na*rání tě s pozdravem ,,ČUS'' :DDDDD ! A tvoje nervy, když si se s někým hádal, potom na to kick a potom to jistil ban.

 

Které mapy se ti nejlépe hrály, tudíž je (nebo spíš byla tenkrát) oblíbená?

Jak jsem psal na začátku - Waterfall a Halong Port.

 

A se kterýma zbraněma nebo i granátama si je rád dobýval?

M16, AK-47 a SVD Dragunov.

 

Byl si typ hráče, co rád věci zkóší. Které další herní módy mimo Coop a CTF sis zkusil zahrát? Popřípadě jestli si hrával často předělávané uživatelské verze velmi známého HalongPortu?

Tak klasickej DM, TDM a mapy předělaný, těch je strašně móc. 3SF-BRIDGE.

 

Donesla se k tobě zpráva, že původní provozovatel herních serverů GameSpy před 2 lety skončil a nahradil ho alternativní server Q Tracker?

Samozřejmě už na začátku jsem hledal co a jak, abych se vůbec do Vietcongu dostal. Ale už to není to, co to bejvalo. Bohužel.

 

Co vlastně ted' děláš za hobby? Zahraješ si nějakou hru na PC? Napadlo tě někdy zase aspoń trošku si VC oživit?

Ted'ka jsem v práci pořád. Furt to stejný dokola pak a chodím na Kofolu. :D Jo, VC by se měl zase oživit. Zahrát si aspoň s pár lidma, kteří by se nějak asi dali sehnat a zavzpomínat. Na PC samozřejmě hraju pořád, ale už ty novější hry - CSGO, GTA 5, H1z1, je toho moc prostě.

 

Co se ti ve Vietcongu líbilo nejvíc? (a ted' nemám na mysli pochopitelně cheatování :-) )

Já a cheater? Kde si na tom byl, poctivej hráč. :) Vietcong nadávky - naučil sem se nová slova.

 

Slyšíš ve svých uších dodnes cholerického Výcvikového Seržanta a seržanta Steva Hawkinse? Byly zrovna tyto postavy pro tebe oblíbené?

No jak kdy, ale ten nervák z toho tábora, tak to jsem celej já a momentálně hraju Vietcong, takže Hawkinse slyším zrovna i ted' a i ted' a ted'ka taky! :D

 

A co takhle nějaké oblíbené mise z kampaně VC1 a Fist Alphy?

Oblíbený mise asi nemám. Možná útok na základnu a z Fist Alphy si nic nepamatuju. Ted' jsem začal hrát zase kampaň, tak třeba se aj do té FA dostanu. Ale to chce čas, které teda opravdu nemám.

 

Nyní dvojotázka: Které zbraně si měl obecně nejraději a ve kterých vybraných konkrétních misích v kampaních sis vybíral podle svého uvážení vhodnou nebo právě oblíbenou zbraň?

Jednoznačně oblíbená zbraň byl SVD Dragunov a Mosin Nagant, popřípadě u US M1 Garand a major Winchester. Do hry jsem to ani tak moc neřešil, to mně bylo tak celkem šumák. Co bylo, bylo a to jsem používal.

 

Popravdě si už moc nepamatuju, jak si na tom býval s používáním granátů, ale něco mi říká, že si byl v jejich používání pro zabití docela trefný. Je to tak?

No čoveče, jak kdy. Když se zadařilo zabil jsem je, když ne, zabili oni mě a nebo sem se zabil... sám víš co myslím...

 

A jelikož si byl ve hře jako osobnost s chytrou hlavičkou se spóstou fantazie, tak si natahoval i drát pasti s granátem v plechovce od piva, pokud si dobře pamatuju ještě. Zkrátka si experimentoval. Byl si vždy přesvědčený, že nějakého toho Konga na to ulovíš?

Na takových těch mapách jako Storm a tak se to dost dobře hodilo, když to hráč neviděl, tak šel a bum! Pak jsem šel já a taky bum, páč jsem zapomněl, kam jsem to dával! :D

 

Alpha Team hraje Coop v rámci striktních pravidlech v režimu TeamRespawn. Slyšel si o tomto Coop týmu za dobu tvého působení ve Vietcongu?

Samozřejmě, že jsem o něm slyšel a myslím si, že zrovna Píííítr Šanon se mnou hrál, když jsem chtěl do ''EjTý'' týmu jít. Ale jen si zahrát jako pravej americkej voják. A stejně mě to moc nechytlo. No, spíš sem byl na tu akci.

 

Jaký typ map si sám nejraději hrával? Původní, uživatelské nebo ti to bylo jedno? Popřípadě na který herní mód?

Jedno mně to bylo. Byl jsem tak pro všechno co se našlo, tak tam sem šel. Ale jen s dobrým pingem...

 

Jaká specializace vojáka pro tebe byla typická?

Sniper, ženista a voják. Nic jiného jsem ani tak nehrál.

 

Já si beru odjakživa medika. Byl si zvyklý při hře, že máš na serveru svého známého a ochotného part'áka doktora?

No ochotnýho... zrovna nevím, umírám na jedné straně mapy a ty si na druhé straně děláš ohníček a opékáš buřty.

 

Setkali sme se i s pár hráčkami za celé ty roky. Vzpomeneš si na nějaké konkrétní nicky?

Nevzpomenu bohužel. Připomeň mi je pak...

 

A co třeba na KristynkuVonSolopysk? (I když tohle je její starý nick, který dávno nepoužívá a dodnes ju můžeme potkat jako Angelkrist(Love Ai) .) Znal si ju? Vzpomeneš si na ni?

Možná. Musela by se mi připomenout...

 

A kdyžuž sme se dostali k nickům, narazil si někdy na serverech na nějaké kuriózní? Na takové, kterým ses i zasmál?

Kýbl je kus s*aček, Gaylord je*al... Dále nevím.

 

Přemýšlel si někdy ještě v dobách své největší aktivity, kolik že tak skvělá hra může vydržet let, co se týče její výdrže hraní po internetu?

Doufal jsem, že vydrží docela dlouho. Všude se hrála. Hodně ESL týmů. Normální hry paráda, nevím, proč to GameSpy tak domr...... Kolik nadějných hráčů mohlo ještě být. No ale co už, je to jejich rozhodnutí bohužel.

 

Považuješ Vietcong za jednu z nejlepších na světě z dobách své adolescence? I se spósty vzpomínek?

Spóóósta vzpomínek z této hry je a vždy bude. V té době si myslím, že to byla nejúžasnější česká hra, která vyšla. Ale ted'ka má bohužel R.I.P. .

 

Poslední otázka: Chtěl bys jako takový odkaz do budoucna dodnes aktivním hráčům něco vzkázat?

Nakopejte těm komoušům p*dele, páč komouši jsou prasata. :)

 

    Díky za to, že sis udělal čas na rozhovor! Když se k Vietcongu zase vrátíš, tak tě třeba bude zase nějaký čas bavit ho hrát. Měj se hezky a hodně štěstí jak v osobním životě, tak i v džungli, v tom zeleném pekle!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku