Kuriozita z Velkého bahenního úklidu (2)

08.03.2016 09:33

 

    Před ještě nedávnými časy jsem psal článek o kuriozitě (detaily k přečtení jsou ve článku popsány zde i s odkazem na koncu článku na Fofogalerii kuriozit na tento objev), kdy jsem narazil na v pořadí druhém ostrůvku, kudyma se postupuje na patrole vyčistit bažinu, na Vietconga, který nereaguje na jednotku. Je to jedna z nejzvláštnějších objevených kuriozit ve hře vůbec. Mimochodem bych asi doporučil si přečíst nejdříve tento odkazovaný článek, aby čtenář věděl, o co se přesně jedná a jak jsem k této zajímavosti přišel.

Po nějaké době jsem si pak zjistil, co se stane, když člověk toho žlut'áka píchne. Mimochodem, mám dodnes s touhle kuriozitou uloženou pozici (save), takže nad tou zvláštností můžu žasnót znova a znova. Tak tedy, Vietnamčíka píchneme a co by se obvykle mělo asi stát? No, měl by se probrat a začít střílet po Hawkinsovi a ostatních amerických vojácích kolem.

Ale nestane se tak úplně přesně. Nejdřív se s bolestivou grimasou a zaskučením bolesti oklepe (pokud ho nenabodnete na smrtelné místo na těle velmi účinným bajonetem z M16tky nebo jiné zbraně), ale pouze nožem, zraníte ho a po bolestivém momentu se zvedne a začne utíkat. Ani poté Vaši vojáci nereagují na jeho útěk a dokonce ani Kpt. Rosenfield a americký voják, který ho na této misi doprovází od vrtulníku a zpátky k němu.

Poté, co po několika metrech Kong doběhne k pozicím, kde sou nachystaní další nepřátelé (jeden z nich je schovaný v relativně hluboké díře), přeleze přes kládu, se najednou otočí a začne z Ákáčka pálit jak do Vás, tak i do Vaší jednotky. To ale za předpokladu, že dáte příkaz ''Za mnou'' nebo si je všechny k sobě zavoláte. A ani poté (což teda já nechápu) se neproberou a nezačne přestřelka. Místo toho budou naopak vojáci z jednotky postřeleni, někteří padnou k zemi a začne jejich život vyhasínat na čárce ukazatele zdraví pod jménem vojáka, kde pomalu roste délka červené čáry znamenající podléhání zranění.

Můžete posléze dávat příkazy ''Agresivního módu'' jak vzteklí, ale bohužel to nepomůže, protože nikdo na Vietcongy nereaguje, jako by tam v blízkosti vůbec nebyli. Takže zbývá třeba to vzít to vlastních rukou (zbraní) a všechny žlut'áky kolem pokropit. Na tom ostrůvku + další poblíž, jich je tam asi 4-5. Po postřelení všech Vietcongů by asi nejspíš nemělo smysl v misi pokračovat a dokončit ju, jelikož jednotka na Vietnamce prostě nereaguje po přeskočení jednoho úkolu, který se zobrazuje stiskem tlačítka TAB.

Ještě něco málo závěrem k této kuriozitě: Podobná situace této misi Bahennímu úklidu, kdy nepřítel neútočí na hráče, se dá narazit i ve hře Return to Castle Wolfenstein. Pamatuju si, že aby cheaty mohly fungovat, bylo nejdříve do nějakého adresáře zadat příslušný kód / parametr pro funkčnosti všech cheatů po zadání do konzole. Pak stačilo napsat notarget a nikdo z německých vojáků, živých mrtvol v katakombách a roboti, ti všichni na hráče pak po aktivaci tohoto cheatu neútočí. A ani potom, když hráč do nich střelí.

Tak takové jsou zajímavosti a kuriozity z počítačových her a z Vietconga nevyjímaje, který se jich jak zkušení hráči dobře vědí, sám může hned pár, až několika pochlubit. Bylo by dlužné dodat, že některé z nich jsou až srandovní.