Mám rád rozhovory a pročtu si je i dvakrát, libuje si GamingGamer89

10.10.2015 09:12

 

    Jak už mnozí návštěvníci z Vás při čtení posledních rozhovorů možná pochopili, tak načali jsme téma o vyhodnocování Vietconga za ty veškeré roky, které se mu věnujeme a aktivně ho stále využíváme prostředky, jako jsou různé weby a hlavně paření na herních serverech. Každý hráč může mít tu možnost se svými slovy, pohledy a názory podělit s ostatníma návštěvníkama o celé i sóčasné situaci.  K názorům a pohledům na věci jsme se nyní zastavili na kus řeči za Elit'ákem GamingGamerem89 .

Vietcong, který je dnes trófám si napsat po internetu téměř nehratelný (aspoň tedy v časných ranních a dopoledních hodinách), má však za sebou mnoho fajn odehraných let. ,,Rozhodně Vietcong úspěšný byl. Pro mě to byla (a je) jedna z nejlepších multiplayerových her,'' potvrzuje náš host.

Vietcong přinesl oproti ostatním akčním hrám mnoho novinek, které k vidění před ním nebyly a o kterých bylo opakovaně napsáno mraky. Avšak na druhou stranu se tyto herní milníky jen tak neopomíjejí, což si myslím, že potvrdí skoro každý hráč, který měl tu možnost si ho zahrát po jeho předchůdcích.

,,Vietcong byl na svou dobu unikát a i dnešní moderní střílečky by mohly jen závidět, co všechno za možnosti v té hře jsou. Jako třeba jízda autem (v té době to snad v žádné jiné hře nebylo), potom určitě procházení tunelů, utíkání před Kongy, brífingy před misí, léčení od part'áka v týmu, munice od ženisty, navigování od stopaře...'' na chvilku se odmlčí a vzápětí dodává ,,No, když se nad tím zamyslím, tak Vietcong byl takovým průkopníkem dnešních moderních stříleček.''

K tomu přinesla tato hra kromě samotných různorodých misí i různá videa, jako jsou brífingy, přílety na mise a také odlet z nich. Tedy né, že bychom tohle v jiných novějších i starších hrách nalézt nemohli, ale ve VC jsou k tomu povedené i vložené hudební doprovody, které jsou jedinečné. To stejné platí i o nejznámějším úvodním songu. ,,Ten určitě své kouzlo má. Občas si tu znělku pustím na YouTube pro relax nebo na uklidnění, když mě něco naštve. :-) ''

V recenzích měl Vietcong docela dobré reference. A to nejenom v procentech, hodnocení se dá krásně přece vyslovit i slovy. Stručně se dá slov napsat několik a hodnocení může mít relativně ucelenou hodnotu. A jak se na to dívá GamingGamer89?

,,Pokud by se to hodnotilo podle starých her, tak si myslím, že patří mezi nejlepších 5. Co se oblíbenosti týče, tak tam patří mezi nejlepší 3. No a hodnocení?'' ptá se a má jasno ,,Normální hráč by dal asi výborná, ale já dám suprová. Když pominu některé bugy a chyby (které jsou ale ve všech hrách a občas se divím, jak v roce 2015 může být některá hra zabugovaná víc, než hra z roku 1999), tak takhle dostanu opravdu suprovou hru,'' uzavírá předmluvu.

 

 

Ahoj, vítám tě u rozhovoru. Jak se máš posledních několik měsíců a jak seš na tom s trávením volného času u počítače?

Ahoj. Mám se dobře. :-) U počítače trávím většinu dne, ale na hraní her moc času nemám. Většinou je to nějaká ta práce s PC (Word, Powerpoint, atd.), než hraní. 

 

A s Vietcongem si pořád tak nějak ''tykáš''? Hráváš třeba občas na Elit'áckém dedicated serveru?

Od poslední hry na tvém serveru, což už jsou nějaké 3 měsíce, jsem Vietcong ani nezapl. Nebyl čas, ale určitě to v blízké době napravím. Nejpozději na Vánoce! :-D

 

Tato série rozhovorů je věnována těm herním časům, které jsou už za námi. Chtělo by se říct v tomto případě bohužel, nicméně když se poohlédneš za minulostí, které zážitky se ti utkvěly v paměti?

Těch zážitků je plno, ale hlavně to bude ta atmosféra té džungle, toho prostředí, ten pocit z těch přestřelek, hlášek, navigování týmu... Pokud bych měl vybrat nějaké pasáže, tak to bude jízda autem, ze které jsem byl úplně mimo, protože do té doby jsem opravdu nic takového neviděl. Dál pak bránění rádiové přenosky, to je asi moje nejoblíbenější mise. Potom bránění Nui Peku, boje v džungli... no, je toho hodně.

 

Co ty osobně říkáš na naše pořádání rozhovorů? Je to standardní typ pro Novinky, respektive pro návštěvníky webu? A asi je to někdy makačka odpovědět na velké množství otázek, že?

Rozhovory mám rád. Rád si je pročtu klidně dvakrát, ale jak říkáš, někdy odpovědět na nějaké otázky dá zabrat. Ale co by pro tebe člověk neudělal... :P Aspoň si člověk vzpomene na nějaké věci, na které by si normálně ani nevzpomněl.

 

    Odpověd': No, ono taky není lehké vymýšlet otázky tak, aby se mnoho z nich pokud možno neopakovalo u každého rozhovoru, ale u některých typů otázek se tomu vyhnót nedá. A taky je makačka vymyslet určitý počet otázek, aby byl rozhovor co nejkvalitnější a bylo si pořádně co počíst. Takže asi tak.

 

Ty seš jeden z těch co se týče z členství týmu nejkratším spoluhráčem naší dnes už malinké komunity. Co si za tu dobu stihl v našich sférách zjistit o Elit'áckém Kolektivu a o našich přátelích z Alpha Teamu?

Že je to skupina fajn lidí, se kterými jde suprově pokecat, dobře si zahrát, zasmát se atd.. Jsem rád, že můžu být součástí téhle úžasné komunity.

 

O webu bych se neustále bavit nechtěl, ale vždycky mě zajímala jedna otázka a rozhodl jsem se ju položit tobě: Je něco, co bys i přes skomírající stav na něm vylepšil nebo něco změnil? Nebo je to zbytečné?

Tak vždycky je to na tobě, ale já si myslím, že tam není potřeba něco měnit. Možná na to ostatní budou mít jiný názor, ale já tam zkrátka nevidím potřebu něco měnit. Jako kdyby si se rozhodl něco změnit, tak proti tomu nebudu, je to tvůj web, ale takhle je mi jedno, jak to vypadá. Hlavně, že se tam vyznám. :-D

 

    Odpověd': No je to můj web, to je pravda. Ale weby se dělají pro lidi a v našem případě, že jsme skupinka lidí ho já stejně označuju za web kolektivní. :-)

 

Byl si v poslední době navštívit taky i jiné Vietcong weby, než jen náš nebo Alpha Teamácký?

Ne, chodím jen na tyhle dva. Ty mi bohatě stačí a ani nemám potřebu chodit na jiné.

 

Co říkáš na sóčasnou herní aktivitu ve Vietcongu?

Je to slabota, ale to se dalo asi čekat. Nicméně jsem si myslel, že ta aktivita bude přece jenom větší. Říkal jsem si, že hru jako je Vietcong  budou hrát lidi dál, že to nebudou hrát jen z nostalgie. Bohužel to tak asi vypadá a my už s tím nic neuděláme.

 

Bývalý poskytovatel provozu herních serverů GameSpy je asi věčně hlodajícím a ošemetným tématem... Myslíš si, že byl nesmysl přestat podporovat starší hry, mezi nimiž je taky Vietcong? Vždyt' ho ještě hrálo přece hodně hráčů!

GameSpy byl asi jiného názoru. Já jsem byl hodně naštvaný, když jsem se to dozvěděl a v první chvíli jsem ani nevěděl, co budu dělat. Jestli skončím a budu hrát občas jen kampaň, nebo to ukončím úplně. Naštěstí jsem neudělal ani jedno a můžu dál kropit Kongy. :-)

 

Alternativu v podobě Q Trackeru jsme našli relativně rychle. Mnoho hráčů se obávalo, že to online s Vietcongem vážně skončí. Byl si překvapený, že se taková dočasná a elegantní záchrana našla?

Byl jsem hodně překvapený. V životě by mě nenapadlo, že by se to dalo  vyřešit takovým jednoduchým způsobem. Jak se říká: ,,v jednoduchosti je síla'' a naštěstí to tady vyšlo.

 

Seš přesvědčený o tom, že by se přes internet dodnes hrálo v relativně dobrém počtu?

Určitě. Než to GameSpy utnul, tak servery byly skoro pořád zaplněné. Pravda, už to nebyla taková sláva, jako dřív, ale dalo se najít několik zaplněných serverů a zahrát si v plném počtu. Dneska už to bohužel nejde. Pokud není vyloženě nějaká komunita, která se domluví (jako my), že půjde hrát, tak se asi těžko najde plný server. Je to škoda, ale jak jsem psal: s tím už nic nenaděláme.

 

Za ty roky jsem si někdy říkal, jaký by to bylo fajn mít svůj dedicated server, ale není jednoduchý si ho pořídit. Nakonec se mi (v našem případě nám) to splnilo, když Homi z Alpha Teamu nám zařídil a propůjčil herní server. Je to od něj milé, že?

To určitě je. Je to obrovská výhoda mít server a hrát na něm kdy budeme chtít a jsem za to neskutečně rád.

 

Myslíš, že bychom se mu měli odvděčit? Co třeba mu poslat poštou písemné poděkování nebo poslat nějakou tu dobrotu? :-)

Třeba nějakou bonbošku z Vietnamu? :-D Já si myslím, že poděkováním je, že tam chodíme hrát... že ten server nedělal zbytečně. :-) To se musíš zeptat Homiho, co by chtěl. :-D

 

Letos jsme se v létě sešli s [AT]Peterem Shannonem_CZ a [AT]Sharkou_CZ a vyblýskli několik fotek. Je zajímavé hráče vidět takto reálně, když je znáš jen anonymně přes písmenka po internetu?

Jo, je to zajímavé, to určitě. Ale upřímně mně je jedno, jak kdo vypadá. Hlavně, že to jsou fajn lidi, se kterýma si rádi zahrajeme a pokecáme.

 

Nedávno proběhla na webu anonymní anketa, jestli je to vzácné v dnešní době, že lidi ze hry, která se už defakto zastavila, se sejdou a poznají se. Jaký je na to tvůj názor?

No, je fakt, že jsem to ještě nezažil. Zatím neznám jinou komunitu, která by byla v kontaktu u nějaké staré hry, Elit'áci jsou vyjímka a já jsem za to rád. Jak už jsem říkal v minulém rozhovoru, kdyby jsem nenašel Elit'ácký server, tak bych VC už snad ani nehrál.

 

Fotky byly pořízeny z brněnské přehrady. Je podle tebe škoda, že jsme nepořídili něco i z centra města, kde jsme se pohybovali?

Já jsem rád, že ty fotky jsou.. a jestli je to z centra, z přehrady, nebo z lesa je mi úplně jedno. :-)

 

Navštívil si někdy =GONZŮv= web a našel si tam nějaké zajímavosti? Nebo byl sis zahrát na jeho server, který mu taktéž hostuje se skvělými technickými znalostmi šikovný [AT]Homi_CZ?

Asi mě za to =GONZO= nebude mít rád, ale já jsem byl na jeho webu snad jednou. A na serveru už vůbec ne. :-) Ale asi to napravím, at' si polepším karmu. :-D

 

Když se podíváš do sekce Stálí hráči a vidíš, kdo je ještě stále tak nějak aktivní, tak je škoda, že nás není víc? Nebo aspoň, aby se občas ozvali v Knize návštěv?

Asi je to škoda, ale s tím už nic nenaděláme. Já taky moc nepíšu do Knihy Návštěv, takže asi nemůžu kritizovat, že tam nepíšou. Ale ozvat by se mohli, to je pravda.

 

Který z hostů ti přijde být na webu nejčastějším hostem na základě zanechaných vzkazů v Knize návštěv?

No, Peter Shannon, který je tam snad pořád! :-D

 

Vzpomeneš si, jestli si s náma při hře dosáhl nějakého osobního moc dobrého výsledku v počtu zabitých Kongů? Nebo bylo to třeba i jinde na serveru mimo naši komunitu?

Tak to už si bohužel nevzpomínám. No, možná by tu byla jedna věc, která se mi stala poprvé v životě, i když to pro některé bude asi směšné. Někdy jsme hráli mapu VET_CAMBODIU, kterou přímo nesnáším a jelikož tam nejdou Kongové vidět, tak jsem si řekl, že budu házet granáty.

No a když jsem náhodně hodil granát a ten vybouchl, tak jsem najednou viděl, jak tam vyskočilo asi 6 killů. Pro některé asi normální a běžná záležitost, ale mně se nikdy nepodařilo a asi už ani nepodaří zabít 6 Kongů jedním granátem.

 

Která videosekvence ve Vietcongu tě emotivně dovedla nejvíc pohltit?

Těch sekvencí je víc. Určitě tam patří přílet Hawkinse do Nui Peku, potom let na Po Tlong Karai a nakonec videosekvence v poslední misi, jak na Nui Pek útočí tanky a následné zničení Nui Peku.

 

Nevím, jestli jsem se už v předchozím rozhovoru kdysi neptal a nechce se mi to hledat, nicméně jak si přišel na tento svůj nick?

Přišel jsem na to úplně náhodou. Používal jsem hodně nicků, ale jednou  jsem si řekl, že už to chce nick napořád, tak jsem seděl a v hlavě mě napadlo GamingGamer. Ani nevím jak - nějak to problesklo. Pak už jsem napsal jen číslo a od té doby mi to zůstalo.

 

Přijdou ti být někdy tyto rozhovory s hráči až přílíš zdlóhavé?

Ani ne. Já mám rád ty rozhovory delší, aspoň se něco zajímavého dozvím.

 

Zajímal tě někdy Vietcong 2? Zkóšel sis ho zahrát?

Já mám dokonce Vietcong 2 koupený a už jsem ho dvakrát dohrál. Když se nad tím ale zamyslím, tak nechápu, že jsem ho vůbec dohrál. :-) Asi jsem neměl co dělat, tak jsem to hrál a pak mi bylo líto to nedohrát! :-D

 

Myslíš si, že Vietcong 2 hodně rychle skončil se svou popularitou a herní aktivitou? A jaké bys ty osobně viděl příčiny? Co se nepovedlo?

Já jsem Vietcong 2 poprvé hrál asi před 5 lety. Do té doby jsem se věnoval jen 1 a Fist Alphě. A navíc jsem ani mult'ák nehrál (po zkušenostech s kampaní jsem se to neodvážil zapnout), takže  vlastně ani nevím, jak na tom byl s aktivitou. Co jsem ale tak četl, tak to moc lidí nehrálo a já se jim ani nedivím. Ta hra podle mě byla děsný propadák.

Vietcong přece patří do džungle a ne do města + hratelnost byla otřesná a umělá inteligence.. o té radši ani nemluvím... A celkové zpracování hry bylo hrozné. Jediné, co se mi líbilo byl začátek, kde byla možnost pokecat s Hawkinsem, Rosenfieldem a dalšími postavami. A potom možnost si zahrát za Vietnamce. To ale byly jediné dvě věci, které tam za něco stály.

 

Co ted', když Vietcong už hrajou už jen ti poslední stálí hráči? Bude tahle naše oblíbená hra už jen památkou v blízké nebo vzdálené době?

V blízké době to určitě budeme ještě hrát, o to se nebojím. Ovšem ve vzdálené době to už opravdu bude jen památka. Technika jde dopředu a  ten pokrok se nedá zastavit a prostě musíme počítat s tím, že za pár let už nebude Vietcong možné hrát. Takhle bohužel končí všechny staré hry, ale s tím se nedá nic dělat. Podle mě si hlavně musíme užívat toho hraní, dokud to ještě jde. Pak už to bude jak ty říkáš.. památka.

 

Bude mít smysl aspoň udržovat kontakty mezi našema dvěma komunitama, byt' možná s minimálním hraním nebo úplně bez?

Jo, určitě. Za ty roky se tady vytvořila super parta lidí a byla by škoda, kdyby jsme to celé rozpustili.

 

V předchozím rozhovoru jsem se ptal Elit'áka MUKADEho-CZ na verzi v1.70. Četl si o ní něco a je podle tebe škoda, že doposud nebo spíš už asi nikdy nebude vydána s vidinou pár novinek v ní obsažených?

Musím říct, že jsem byl z toho celkem překvapený, že jste tam něco takového zmínili. Ta informace šla úplně mimo mě a vůbec jsem ji nezaregistroval. Možná, že je to škoda, ale záleží na tom, jestli by to novinky byly nějak důležité nebo by tam byly nějaké ty blbůstky. Já jsem jinou verzi nikdy nepotřeboval, ale asi by nebylo špatné si tu v1.70 vyzkoušet. Nemyslím si však, že by to byla obzvlášt' velká škoda.

 

Zachováš si nějaké vzpomínky na Elit'áky, na hru s nimi, na Novinky, na přispívání zpráv do Knihy návštěv a tak dále?

Za ty 2 roky těch vzpomínek bylo hodně. Nikdy jsem si VC nezahrál tak dobře, jako s Elit'ákama. O Knize Návštěv ani nemluvím - tam bylo srandy kopec! :D Takže na Elit'áky budu vždycky rád vzpomínat.

 

Budeš se s náma v budoucnu aspoň trochu udržovat v kontaktu jen tak ''z povinnosti'' ?

Rozhodně budu. A pokusím se, aby to nebylo jen tak z povinnosti. :-)

 

Poslední otázka, byt' asi né nijak veselá: Založíš si jednou někam na památku všechna CD od Vietconga? A máš třeba i nějaké materiály? Já mám třeba dodnes krabičku VC1 i s příručkou a krabicu od Fist Alphy, ale od ní sem někde příručku ztratil... no škoda... a co ty tedy?

Než odpovím, tak bych ti chtěl poděkovat, že jsi mě vybral do rozhovoru. :-) A už k té otázce: Já mám Zlatou edici VC. Je to z Kolekce klasiky a obsahuje to jak 1, tak i Fist Alphu. A musím říct, že se krásně vyjímá na poličce a vždycky bude mít speciální místo. :-)

 

    Není zač za rozhovor. Já taky děkuju, že sis na něj našel čas. At' tě téma o Vietcongu ještě stále baví, přeju mnoho příjemných strávených chvil ve tvém volném čase a třeba se naši Elit'áci nebo známí hráči na jednom z našich serverů zase slezou a dobře si zahrajeme!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku