=MaNe=Yenda v rozhovoru: Zlaté časy ve Vietcongu bych rád vrátil

27.10.2015 14:44

 

    V našich rozhovorech jsme zamířili tentokrát do hlavního města Česka - do Prahy. Konkrétně za hráčem =MaNe=Yendou , který je jednou z dlóholetých stálic Vietconga. Zaujal ho natolik, že u něj vydržel několik let, jako mnozí z nás. Většinou po večerech a spíše nocích si našel čas na paření a právě v těchto časech se scházel s německou komunitou přátel jménem Mattinetzwerk, jejichž herní server je dodnes aktivní.

Téměř běžně tato skupina hrávala zásadně CTF mód na mapy, z nichž některé vybočovaly z přirozeného prostředí. Nevzpomenu si už na jejich názvy, jelikož se s =MaNe= komunitou už nestýkám, ale líbila se mi například mapa AZTEC, když jsem se sám několikrát svýho času hry s nima zúčastnil. Echo na ně si s nimi zapařit mi dal sám Yenda. A díky své lámané němčině jsem měl možnost si s nimi i semtam něco popovídat na TeamSpeaku. Nejčastěji během hry. No skutečně s nima byla sranda a semtam jsem Yendovi i něco překládal a naopak, za což byl rád náš host z rozhovoru.

Yenda je skutečně soutěživý, ale zaujal ho hodně i Coop. Hrát týmovou spolupráci ho lákalo stejně, jako si pro zábavu a osobní potěšení přihodit bodík za úspěšně ukradenou vlajku v CTF. Tuhle hru si zkrátka užívá, protože je to obecně počítačový a herní nadšenec. Je stále vitální a při chuti, proto zahrát si po večeru nějakou hru je pro něj odreagováním a relaxem. A je tedy pro něj Vietcong nejlepší hrou?

,,Nechci říct, že nejlepší. Nejlepší hry jsem hrál v dřevních dobách rozvoje jedniček a nul na svém počítači. Tehdy hrdě nazývaným Home Computer, poháněným procesorem 6502C. Ty doby se bohužel už nikdy nevrátí, ale takový Cpt. Beeble nebo Bruce Lee nebo River Raid nebo podobně...'' avšak po letech byl VC pro něj speciálním a specifičtějším ''nářezem'' ,,VC je pro mne hra, díky níž jsem objevil kouzlo pvp her a HLAVNĚ seznámil jsem se s Joíkem Krůůkrůů!!''

Trošku se i rozpovídal, proč ho zaujal Coop. ,,Ten mne zaujal, protože na rozdíl od MOH, MOHAA a COD mne singl hra vůbec, ale vůbec nebavila. Žádná akce, samý plažení a umírání. Fujtajbl. Joo to v Coopu je všechno hnedle jasnější a zábavnější. Třeba dostat Joeho 3x za sebou granátem plus minus na stejném místě. Tomu se takřka NIC nevyrovná.'' A bude na hru vzpomínat? ,,Budu. Jenom v dobrém.''

Za ty roky si z Vietconga odnesl hodně situací a chvil, na které bude na závěr předmluvy vzpomínat. ,,Zážitků je spousta, at' už naštváním se na nové mapě, že furt chcípám nebo jak jsem už psal, dobře hozené granáty nebo s Mattinetzwerkama sestřelení protivníka na jeho základně kousek od vlajky a položení tochdownu na své straně... Mňjo a tady jsem myslel, že je konec ty liško podšitá. Takovejch otázek...''

 

 

Ahoj, po velmi dlóhé době tě vítám u dalšího rozhovoru. Jak se za posledních několik dní a měsíců máš?

Mám se furt stejně. Ani tak, ani tak.

 

S jakými hrami trávíš nyní svůj volný čas? Je ještě aspoň trošku mezi nimi i Vietcong?

Áno je.

 

Nejlepší časy jsou už bohužel za námi. Ty osobně bys čekal, že by zápal všech hráčů do Vietconga ještě mohl o pár let vydržet?

To jsem čekal, ale pubert'áci dorůstaj a místo kongů honěj sukně. A pár nás skalních se zase nedokáže sejít v určitou hodinu, notabene když s VC zamávalo odstavení serverů a nové systémy, co nejsou jedna ruka s hradbou.

 

Jak je na tom již zmíněná německá komunita Mattinetzwerk, jejíž tvůj nick je její součástí? Hrajou ještě někdy a zůstal tam někdo z původní ''staré gardy''?

Jasně a docela dost. Hraje tam + - osm lidí a semtam i já, ale už to není co bejvalo. Tanky mně zničily reflex na okamžitý kropení.

 

Byl si překvapen, když tě kdysi mezi sebe vzali, ačkoliv ty si s němčinou zrovna ''netýkáš''?

Docela jo. Hlavně moje účast na TS byla dosti mlčenlivá. Ale jsou to super kámoši, obzvlášt' Kiwi.

 

Prozradil bys našim čtenářům, jak si s nimi vlastně na TeamSpeaku komunikoval? Asi kouskovaně s němčinou a něco i anglicky?

Mlčení a pokud tam byl můj osobní překladatel, jakýsi Joík Krůkrů, tak i ftipnými větičkami a později tvrdě naučenými větami z Gůglu.

 

S uplynutím pár let na ně budeš určitě rád vzpomínat, i na ty propařené noci s nimi, že?

To tedy budu, ale i nyní s nimi občas nějakou tu patronu vystřelím i granát zahodím, avšak končí dosti brzo. Mezi 23 - 23:30.

 

A jak budeš vzpomínat na Elit'ácký Kolektiv, jehož budeš vždycky sóčástí, i kdybys už VC přestal hrát úplně?

No na ten se zapomenout nedá...

 

Jaké to pro tebe osobně je nebo svého času bylo výhodné, když byl vždy k dispozici náš web, kde jsem na Úvodní stránce psal informaci, v který den a hodinu bude založen server?

To bylo fajn. Ale na nás, noční ptáky, co se probouzejí až kolem desáté jsi moc ohledy nebral a tak se mi občas podařilo připojit na posledních pár minut, než si to zaříznul.

 

Setkal ses s nějakým Elit'ákem na serveru mimo ten můj nebo mimo Elit'ácký dedicated?

Nevím, možná. Já mám blbou pamět' na xichty.

 

Pamatuješ si ještě na našeho Čestného Hosta webu [AT]Petera Shannona_CZ? Párkrát jste spolu měli tu čest si zahrát a dokonce i popovídat na TeamSpeaku. Máš navíc nyní prostor ho pozdravit. ;-)

No jóóó, ten mě vždycky v Coopu (a to nemyslím prodejny spotřebních družstev) deptal tím, že v mých neoblíbených mapách vždycky přesně věděl, kdy jakej Čong vystrčí třeba i nos. Tímto ho srdečně zdravím.

 

A co namátkou jeden z nejdéle působících spoluhráčů MUKADE-CZ? Vzpomeneš si i na něj?

Jojo, videotvořič Elit'ácké prezentace, druhá generace...

 

A také bychom neměli zapomenót i na naše známé spoluhráčky. Vybavíš si Angelkrist (Love Ai) - dříve jako KristynkavonSolopysk? Hrál si s ní někdy a pokud ano, jaká byla s ní spolupráce na Coopu?

To už nevím, jsem starý a nemohoucí. I když holčičí přezdívka ve hře se ukázavší mi jiskru v oku zažehla do té doby, než o sobě napsala v mužském rodě.

 

[AT] znamená zkratku pro náš partnerský a přátelský kolektiv - Alpha Team. Vzpomeneš si, jestli i s ostatními členy sis někdy na chvíli zahrál?

To už vážně netuším. Pamět' mi už neslouží jako za mlada, ale pokud tam hrál ten, noo teeen, tak si je pamatuju.

 

Co tě tak znám, tak ty si možná rád počteš co je nového, ale zrovna rozhovory sám nerad vyplňuješ. Pročpak?

Vymýšlení vtipných odpovědí je tak únavné...

 

V sekci Stálí hráči zde na webu jsou vypsaní hráči Elity, Alpha Teamu a další známí hráči. Je pro tebe dobré, když tam mrkneš a máš aspoň přehled, s kým se můžeš potkat a odkud kdo pochází?

Joo, to je docela fajn. Člověk si zavzpomíná a vidí, kolik je kolem bláznů jako on.

 

Jelikož ty seš z Prahy, tak setkal ses i osobně odtam za ta léta s nějakým hráčem, co hrál nebo hraje Vietcong?

Neee, jenom s tebou, s Mattinetzwerkama a ještě jednou deutsche grupou, kde byl hráč Angsthase, ale ta moje pamět'...

 

Co uděláš se všema 4 CD od Vietconga? (Tj. původní VC1 a Fist Alpha) Necháš si je někde založený na památku nebo je vyhodíš?

CDéčka?? Mám spoustu CDéček...

 

Když se bavíme v rozhovoru o jihovýchodoasijském prostředí, tak letěl bys někdy na dovolenou třeba do exotické země jako je Thajsko, které je turisty hodně vyhledávanou destinací? A nebo rovnou hned ''za rohem'' do Vietnamu?

Nooo, byl jsem na Bali a musím říct, že super. Příroda, zvířata, lidi, žrádlo...

 

Co nejvíce často ovlivňovalo, pokud si dostal chut' si Vietcong zahrát?

Dát nějakýmu politikovi do dr*ky.

 

Vrátil bys ty zlaté časy Vietcongu zase nazpátek?

Jasně a rád.

 

Ve hře si vždy míval legendární vzhled postavy: Steva Hawkinse s kloboučkem. Bylo ti jedno, jakého vojáka si zvolíš nebo zrovna tento sis bral už tak nějak automaticky nebo instinktivně?

Noo, něco jsem si naklikal. V podstatě mi to bylo šumák.

 

Určitě si vzpomeneš i na ty časy, kdy sme hrávali Stream na DM. Hlavně tedy, když sme se stříleli my 2 na rozvodíčku, že?

Nejhezčí hry a doba mého podzimu mládí.

 

Ukažeš čtenářům, jak moc rád mě zlobíš a různě s oblibou komolíš můj nick Joe Crocker? At' se trošku zasmějí...

Néé, myslím, že párkrát už stačilo, Krekre.

 

Když sis chtěl Vietcong zahrát, tak vybíral sis vždy pečlivě server, na který se připojit nebo na tom až tak nezáleželo? Nebo měl si nějaké oblíbené servery?

No, byl Crekrův, Mattinetzwerků a ještě jeden. Hlavně to bylo o typu hry a mapě.

 

Poslední otázka: Vzkázal bys na závěr rozhovoru něco všem našim spoluhráčům, potažmo návštěvníkům?

Hraní zdar a Vietcongu zvláště.

A příště ti tolikhle otázek pošlu šupito presto zpátky do zatáčky, až se za nima bude prášit. Příště beru maximálně 5 Fajf funf dorazů. A jestli sis myslel, že mezery vyplním textem, taxi se spletl. Nazdar. :-) Y.

 

    Díky, že sis našel čas a náladu na vyplnění několika otázek pro zajímavé odpovědi týkajících se tvých zážitků ze hry! Mnoho zdraví, štěstí a spokojenosti v osobním životě a at' se ti taky ještě poštěstí najít nějaký ten slušně zaplněný server ve Vietcongu a fajn si zahraješ! At' už s Elit'ákama, jinde nebo semtam u přátel z Mattinetzwerku!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku