O koncu GameSpy se také vyjádřil Joe Crocker_cz

16.08.2014 21:26

 

    Máme za sebou individuální rozhovory od některých hráčů, kteří byli ochotni se oficiálně k celé věci vyjádřit. Také z mé strany bych k tomu chtěl pronést několik slov. Tentokrát však né formou rozhovoru, ale spíš jako takového řekněme výkladu. A i když otázky jsou v podstatě stejné a hodně odpovědí se taky vzájemně podobají, přesto i sebemíň odlišný názor každého hráče má svou váhu. Nyní bych tedy chtěl napsat několik řádků o tom, co si o celém průběhu koncu bývalého poskytovatele provozu herních serverů myslím.

 

 

    Dlóhá léta člověk hraje nerušeně Vietcong po internetu. Až letos v průběhu dubna nám přišel  do Knihy návštěv oznámit, tuším, že to byl =GONZO=, že GameSpy vypne 31.5. veškeré herní servery a poskytl i link, kde měly být podložené informace. Tak tohle mě docela zarazilo. Říkal sem si, že to bude asi teda konec Vietconga. Ale to byly prvotní myšlenky. Nedá se předpovědět, jestli je to jen fáma a nebo jestli bude možné najít pak řešení, jak hrát dál.

Utíkal den za dnem a kamarád [AT]Homi_CZ z AlphaTeamu přišel na alternativní řešení. Byl to server Q tracker a pouhé editování hosts souboru ve složce etc. Na tohle bylo hodně hráčů zvědavých, zda tahle možnost pojede. No a pak přišel konec měsíce a s napětím všichni očekávali, že servery budou vypnuty. V ten den těsně po jednatřicátém dni sem po půlnoci (a to se přiznám), jsem si to ani nezkontroloval, jestli teda servery opravdu už nejsou a já si přímo editoval soubor na novou adresu.

Pak ráno Elit'ák parmen94[CZ] zjistil, že servery pořád jedou, zatímco sme ráno už jeli pod Q trackerem. A naprosto zbytečně. Takže sme hráli jen sami Elit'áci a nikdo další cizí se na server nepřipojil. Proč taky, když servery pod GameSpyem pořád jely. Takže sme si adresu ze souboru zase smazali a jelo se normálně dál. Ale tak nebylo špatné Q tracker vyzkóšet a zjistit, že tato alternativa funguje bez problému.

No a potom přišel zase další termín, který někdo vyhlásil a tak začaly zase spekulace a obavy nanovo. Především mezi těmi hráči, kteří s Vietcongem nechtěli skončit. Tomu zbytku, který přejde na jinou hru po internetu, to možná bylo u prdele, ale tak do hlavy nikomu nevidíme a můžeme jen konstatovat, že většina hráčů konec nechtěla a mnozí si ho ani nepřipóštěli.

Nakonec ani po druhém termínu o měsíc později servery nepadly a to už ale bylo kurva dost divné! Ale přesto sem to vůbec pak neřešil a hrálo se dál a říkal sem si, že bud' to byly prostě lži a nebo to jednoho dne prostě spadne a přejde se na Q tracker. Přešel bych jedině na něj. Hodně diskutovaný prográmek Vietcong Community Hub od Brchiho mě od samého začátku nijak nelákal. Už jen kvůli zbytečné instalaci a dalších novinek-krávovin, které měl program poskytnót a které sem považoval za zbytečné! Vybral sem si teda jednodušší řešení - již už zmíněné a su maximálně spokojené. Servery běží v podstatě po staru.

By mě jen zajímalo, jestli Brchi ten svůj prográmek jednou tedy dokončí. Otázkou je, jestli by to mělo nějaký smysl, když si lidi našli jiné možnosti a nakonec se ukázalo, že se nemusí jednat jen o Q tracker. Každopádně GameSpy ukončil mnoha hráčům působení ve Vietcongu a jen ti nejodhodlanější pokračují dál. Sice hráčů je ted' velmi až zófale málo, ale kdo chce hrát dál, něco pro to udělá a třeba to bude za čas lepší.

Zhodnotil bych to tak, že GameSpy byl výborným poskytovatelem. Je pravda, že to nemohlo trvat věčně, ale pak když ta náhlá nepříjemná změna přijde, respektive ten konec, tak dlóholetý hráč si uvědomí, že ta nejlepší éra všech Vietcong komunit a ''propařených'' hodin končí. Nechcu, aby to vyznělo špatně, ale až na výjimky se pod Q trackerem schází jen zbytek normálních hráčů. Bohužel ani v této situaci se nevyhneme kreténům, kteří nám otravují hru, dělají bordel a nechovají se normálně! Ale s těma se fakt musíme vypořádat radikálně!

Na druhou stranu si myslím, že bychom neměli jen truchlit a GameSpy poděkovat za to, že nám celé ty roky umožňoval Vietcong hrát online. Zejména nejhezčí byly ty časy, kdy uteklo jen několik měsíců až pár let od vydání hry a popularita hry stópala, což se projevovalo na účasti. Ti, kdo obrovský počet hráčů pamatují určitě vědí. Myslím si, že to ted' bude trochu boj i s časem a příležitostmi si zahrát, zejména v našich komunitách. Ale i tak věřím, že když to bude možné, tak dokud nás Vietcong bude bavit, dobře si ho zahrajeme.

 

    Pokud jste článek dočetli až sem, tak díky za Vaši pozornost a přeju hodně zdaru ve Vietcongu a at' z něj máte vždy požitek!

 

Joe Crocker_cz