O neozbrojených zajatcích z mise Velký bahenní úklid

30.06.2016 18:10

 

    Na úvod nemůžu začít jinak, než klasickou poznámkou o tom, že jem dělal opět vylomeniny, z kterých vzešlo jedno překvapení. Byt' pravdou je, že se jedná spíše o zajímavý detail a někdo to může nazvat prkotinou, které si hráč ani nemůže natěsno všimnót. Pro mě to po mnoha letech ale znamená zajímavý objev.

V této misi se v bažině zalévané deštěm brání záchytná zóna americkýma vojákama. Zatímco se zbytek Vietnamců z předešlé mise po zachránění radisty Marva Fischera zuřivě přestřeluje s Vaší jednotkou a podpůrnými vedlejšími vojáky, tak mezitím Kpt. Samuel Rosenfield z PSYOPS vrtulníku vyzývá nepřítele ke kapitulaci. Nejdříve česky (ačkoliv je to americká postava, tak pro nás je český dabing v originále prioritní, jakožto hra vytvořená českými tvůrci) a poté následuje hlášení přeložené do vietnamštiny.

Já si chtěl prostě tzv. ''jen tak'' vystřílet Vietnamčíky M-79 Granátometem. Když jsem postópil dál, v mlze jsem zmerčil pár po pás ve vodě klečících žlut'áků, kteří vůbec nereagovali na střelbu, kterou jednoznačně slyšet museli. Pro detail byli navíc k přestřelce i mírně otočeni zády. Nicméně i přes tu mlhu a vzhledem k mému zhoršenému zraku jsem se nemohl z povzdálí ubránit dojmu, že tito vojáci nemají žádné zbraně.

Pokud člověk totiž po pár vystřílených žlutých parazitů přijme rádiokomunikaci s Kpt. Rosenfieldem a ''nevykosí'' i veškerý zbytek torza nepřátelské jednotky, zbydou vždy maximálně 3 Vietnamci, kteří se Američanům vzdají. Posléze jsou zavedeni na přistávací zónu, odkud jsou vrtulníky převezeni do základny Plei Ku.

Člověk by totiž za normálních okolností přepokládal, že vzdající se Charlíci zahodí zbraně (v našem případě vzhledem k zpracování detailů ve hře jim samopaly prostě zmizí z rukou a mají je holé - jsou odzbrojeni). Jenže tito podle mě nemají žádný kvér od samého začátku mise, co se utíká bránit záchytná zóna. Jako by tam byli primárně (to slovo se na to nejvíc asi hodí a nejvíc to vystihuje) na zajmutí podle scénáře hry.

Vietnamčík, který je zachycen na fotce (odkaz umístěný níže) je tímto úplně zranitelný. Zkusil jsem ještě do něj střelit pistolí, jestli se bude bránit a přece jen na mě bóchačku vytasí, ale nestalo se tak. A to je jedna z objevených bud'to záhad nebo jak už jsem napsal - vložení Vietnamci pro zajmutí. Z obrázku to mnohým návštěvníkům zřejmě nic říkat nebude, nicméně potkal někdy někdo z nás v Kampani Vietcongy, kteří by se v terénu objevovali beze zbraně? Pochopitelně kromě tedy těch, co v misi ''Válečný zajatec'' leží v chatrčích s holýma rukama a jen se jich hráč dotkne, najednou se jim zbraň v ruce objeví a následně se proberou (ačkoliv nemají oči zavřené), zvednou se a to patří pak rychle a hlavně potichu zastřelit.

Ještě za povšimnutí jistě stojí to, že na obrázku vpravo nahoře na kompasu jsou vidět červené tečky, což jsou pozice jednotlivých žlut'áků, které Vaše podřízená jednotka vidí. No a v té momentální situaci má prázdné ruce, což by při přestřelce normálně žádný Vietcong neměl.

 

Odkaz: Fotogalerie kuriozit -     Vietcong beze zbraně - zajatec