Rozhovor o GameSpy s KostiCZem [Sq. Baker]

15.08.2014 22:03

 

    K rozhovoru na toto téma jsem pozval dalšího hráče KostiCZe [Sq. Baker] , který nabídku akceptoval. Je to dlóholetý a známý hráč preferující dobrý Coop a to na Teamrespawnových herních serverech. Je členem českého Teamrespawnového týmu Squad Baker, dnes už tedy velmi málo aktivního, avšak ve Vietcongu roky velmi známého a populárního.

A jelikož patří KostiCZ obecně i mezi zkušené stálice Vietcongu, má o hře a koncu GameSpy i o věcech s nimi spojených aspoň trochu co říct. I proto na základě toho sem se na něj obrátil s dotazem, zda by se k věci chtěl mnou položenými otázkami vyjádřit. A su rád, že svými odpověd'mi přispěl mezi ty hráče, kteří projevili zájem veřejně dát najevo své názory a celková vyjádření. My si v následujících řádcích tedy můžeme přečíst jeho reakce a postřehy. Přejeme Vám stejně jako v předchozích rozhovorech příjemné a zajímavé počtení!

 

 

Dlóhá léta hráči Vietcongu hráli bez obav. Po pár avizovaných upozornění přišel jednoho večera definitivní konec. Zaskočily tě předběžné informace o konci GameSpy nebo si měl nějaké své zdroje, ze kterých si to věděl ještě dřív?
O konci GameSpy jsem věděl několik měsíců předem, tipuju někdy od března nebo dubna. Už si přesně nepamatuju, kdo to avizoval na Vietcong.info portálu. Samozřejmě se začalo pracovat na řešeních. Brchi vyvíjel svůj systém, paralelně se objevilo několik dalších řešení. Pro mě asi nejjednodušší je editace hosts konfigurace.

 

Ty termíny, ve kterých měly servery padnót byly dva: První byl 31.5. a druhý o měsíc později. Ani jeden z nich konec serverům nepotvrdil. Myslíš si, že si někdo z veřejnosti ''vystřelil'' nebo si jen uvedené datumy spletl?
Z veřejnosti si samozřejmě nikdo nevystřelil. Termíny byly brány oba vážně, jen je to velká změna a nešlo prostě jen vypnout vypínač. Určitě i kvůli tlaku hráčů se to trochu pozdrželo.

 

Hraješ i nadále Vietcong? Přešel si také na platformu Q tracker nebo si zkóšel hledat i jiné alternativy?
Vietcong jsem nehrál už hodně dlouho, i když pořád hostuju několik Vietcong serverů. Asi to souvisí s tím, že opadl zájem o Vietcong u Bakerů, proto jsme se snažili hledat jiné alternativy. Jednu jsme našli a scházíme se u ní opět každý den, jak tomu bylo před deseti lety u Vietcongu. Samozřejmě ale na Vietcong rád vzpomínám a kdyby byl zájem ze strany Bakerů, určitě bych si někdy zahrál. Q tracker nepoužívám, nepotřebuju ho.

 

A jak je na tom Vaše komunita Sq. Baker? Vyřešili jste problém a hrajete Vietcong i nadále? A co aktivita Vašich členů, je početná?
Tak tohle jsem už nakousl. Aktivita byla mizivá, Vietcong už lidi moc netáhl. Scházeli se poslední Mohykáni jako Luke, Jungleboy a já. Nakonec to už nemělo cenu. Našli jsme tedy jinou alternativu a musím říct, že se scházíme opět každý den a někteří u toho prosedí spousty hodin denně. Není výjimka najít online Bakera i ve 2 hodiny v noci. Samozřejmě i když ostatní Bakeři už nehrajou, neznamená to, že s nima nejsme v kontaktu.

 

Jistě si slyšel nebo četl o náhradním prográmku Vietcong Community Hub, který měl taktéž nadále zobrazovat herní servery. Nakonec není dodnes dokončen a mnoho hráčů se k němu spíš nehlásilo. Chtěl bys ho vyzkóšet a pokud možno proč ano nebo popřípadě ne?
O prográmku jsem samozřejmě slyšel a i viděl prvotní verze. Čekám na jeho releasnutí a i když už nepatřím mezi takové ty skalní Vietcong pařany, tak ho určitě vyzkouším. A proč ano? Čistě jen zvědavost.

 

Co říkáš dle tvých slov o přechodu na Q tracker? Byl si překvapen, když se tato jednoduchá a pohodlná alternativa objevila? Čekal si spíš komplikovanější řešení, které mohlo být v očekávání?
Popravdě Q tracker nemám rád a nikdy jsem ho pořádně nepoužíval. Pokud ale pomůže udržet Vietcong komunitu online, tak samozřejmě jsem rád.

 

Další otázka, která už je taky víceméně rutinní: GameSpy skončil a spósta hráčů neví, co dělat. Jak zařídit, aby mohli hrát v klidu dál. A to se pak projevuje docela citelně online na seznamu herních serverů - hráčů je málo. Myslíš si, že pod GameSpyem se zlomila hodně velká větev a tím pádem to hráče odradilo?
GameSpy měl svoje důvody proč skončit. Nic netrvá věčně. Dneska už hry jako Vietcong jsou zastaralé a hráčů, co je hraje, je poskrovnu. Nevyplatí se kvůli 50-100 hráčům z celého světa udržovat službu naživu. I když to říkám nerad, tak jsou jiné možnosti online hraní, které nabízeji daleko víc, než mohl GameSpy nabídnout. Spousta starších titulů vychází například na Steamu s novým patchem nahrazujícím GameSpy (například Arma2).
Vždy je cesta, jak si svoji oblíbenou hru zahrát online. Stačí jen hledat informace. Před pár dny se někdo na Facebooku divil, ze nevidí servery online. Některým lidem totálně uniklo info o konci GameSpy. Samozřejmě tedy nemůžou ani vědět, že jsou různé cesty, jak GameSpy obejít. Doporučil bych tedy jistý vševědoucí vyhledávač, který poskytne spousty informací.

 

Poslední otázka: Myslíš si, že se účast hráčů nějak obnoví a budeme moct vidět v seznamu herních serverů i docela vysoká čísla než ty, která se objevují v současnosti (tj. nepravidelně denně kolem 30 online hráčů) ?
Každá hra má svůj vrchol, ale pevně věřím, že Vietcong má i svůj pevný základ a že po problémech s GameSpy si hráči zase k němu najdou cestu.

 

    Díky za ochotu, že si na otázky odpověděl. Díky za rozhovor a pokud si zase někdy zahraješ Vietconga, at' se střelecky daří a požitek ze hry je stále zlatý a neopakovatelný!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku