Rozhovor s [AT]Homim_CZ a [AT] Peterem Shannonem_CZ o koncu GameSpy

31.07.2014 13:08

 

    GameSpy po mnoha letech definitivně ukončil svoje služby - hostování veškerých Vietcong serverů, na kterých si hráči mohli zahrát. Přišel nenávratný konec, který byl dvakrát avizovaný. Avšak se stalo až zničehonic ve chvíli, kdy to hráči mohli nejméně čekat. Letos o prázdninách (25.7. 2014) hraní Vietconga online pod dlóholetým poskytovatelem GameSpy skončilo. Nicméně řešení jak hrát dál se záhy našlo.

Na našem Elit'áckém webu budou mít nyní hráči možnost oficiálně vyjádřit své názory na toto téma a to formou klasického rozhovoru, na který jsou zdejší návštěvníci zvyklí. Jistě je dobrým nápadem, aby ostatní hráči viděli, kdo konkrétně si o tomhle nechvalném konci co myslí a jaké je podle dotyčného možné a zároveň nejlepší alternativní řešení jak hrát Vietconga dál.

Na tuto záležitost sem si dovolil pozvat dva přátele z českého Coop Teamrespawnového Týmu AlphaTeam . Jsou jimi náš Čestný Host [AT]Peter Shannon_CZ a [AT]Homi_CZ , kterému pro připomínku vděčíme za hostování Elit'áckého dedicated serveru, na kterém si Elit'áci a známí hráči mohou kdykoliv zahrát. Za což mu opět díky! Oba tito členové AlphaTeamu dostali některé otázky společné a jiné se zase liší. Musím přiznat, že nebylo lehké otázky vymyslet a to navíc tak, aby každá otázka měla své opodstatnění a nepodobala se moc otázkám předchozím.

Pro tentokrát však rozhovory budou dobrovolné, jelikož sou prázdniny a né každý má čas a je dostupný. Může se Elit'ák o rozhovor sám přihlásit, pokud k tomuto tématu by se rád chtěl vyjádřit a nebo se zeptám jednotlivců na našem dedicated serveru nebo na mým Publicu [CZECH] . Posléze budou i tomuto dobrovolníkovi poslány otázky a na něm už jen bude je zodpovědět a posléze bude rozhovor publikován veřejnosti.

Tolik by tedy bylo úvodní předmluvy a vysvětlení a nyní se můžeme podívat na odpovědi, na které naši hosté odpovídali. Přejeme Vám příjemné počtení!

 

 

Společnost GameSpy po velmi dlóhých letech ukončila svou činnost, kdy nejen Vietcongu, ale i některým dalším hrám už nehostuje provoz online herních serverů. Dalo se podle tebe čekat, že jednou ten konec nevyhnutelně přijít musel?
Peter Shannon: Je to celkem logické, že podpora pro staré a málo hrané hry skončí. A jednoho dne to muselo potkat i Vietcong. Ale abych pravdu řekl, sám jsem si něco podobného nepřipouštěl až do okamžiku, než se objevila první informace o plánovaném zrušení podpory Vetcongu.

 

Nejdřív byl konec vyhlášen oficiálně na 31.5. 2014, pak zas o měsíc později. V obou případech se tak nestalo a šířily se spekulace, že to bylo jen něčí dílo špatného vtipu. Myslíš si to stejné a bylo to vůbec adekvátní, že ani jeden z termínů nesplnil očekávaný konec a tudíž si jen někdo dělal srandu?
31.květen byl očekáván s velkým napětím. Když ten den nastal a podpora Vietcongu ze strany GameSpy stále fungovala, začalo se spekulovat o tom, zda to celé nebyl jen aprílový žertík. I já si s tou myšlenkou pohrával. Spekulace zesílily poté, co vypnutí podpory GameSpy nenastalo ani po druhém avizovaném termínu (30.června).
Pak už žádný další termín předložen nebyl (alespoň já se nikde nic nedočetl), takže když ke skutečnému vypnutí podpory opravdu došlo (v pátek 25.července ve večerních hodinách), většinu hráčů a serverů to zaskočilo a i po několika dnech od vypnutí je vidět, že mnoho uživatelů neví, co s tím dělat. Seznam serverů se pomalinku vrací k normálu, ale počet hráčů na nich je zatím stále velmi skromný.

 

Většina hráčů začínala mít obavy, co bude dál. 2Kgames oznámilo, že hledat náhradu nebudou a tak nikdo nic nevěděl a nikdo nedokázal předpokládat, jak se věc vyřeší a jestli se vůbec vyřeší. Tušil si, že se určitě něco musí najít nebo ses připravoval na konec zobrazování serverů v seznamu?
I po ukončení podpory ze strany GameSpy stále existovala možnost využívat přímého připojení k serveru přes IP adresu. Je to sice hodně kostrbaté řešení, ale pořád je to lepší než nic. Na fóru webu Vietcong.info ale probíhala intenzivní diskuze o avizovaném konci GameSpy a já věřil, že nějaké řešení pro opětovné zobrazování serverů ve hře se určitě najde.

 

Nakonec se ukázala a to nečekaně jednoduchá možnost: Přepsat jenom hosts soubor na C:/ disku ve složce etc a tím se pouze přesměrovalo spojení na server Q tracker. Byl si rozhodnutý hned pro tuto alternativu nebo si uvažoval o tom programu Vietcong Community Hub od rakouského programátora Brchiho?
Ano, byl jsem rozhodnutý pro QTracker, poněvadž to představovalo to nejjednodušší řešení. O Brchiho prográmku jsem ani na okamžik neuvažoval, nebot' jsem se obával, že by mohly nastat podobné problémy jako u VC Starteru (také od Brchiho), který si nerozuměl s mnoha antivirovými programy, jež v něm detekovaly virus.
Prý to byl jen falešný poplach a výstraha mohla být ignorována, ale něco takového rozhodně nepůsobí příliš důvěryhodně. Vietcong Community Hub pro mě ani není nijak zajímavý a neshledávám v něm nic, co bych využil. Navíc jsem odpůrce jakýchkoliv ''emulátorů''. Zastávám názor, že hra má fungovat sama o sobě a ne být spouštěna přes další aplikaci.

 

Myslíš si, že hráči by udělali chybu, kdyby odmítli přechod na Q tracker a preferovali Vietcong Community Hub i kvůli novinkám, co měl program nabídnót? A pokud by tak někteří učinili, myslíš si, že by tento program byl kompatibilní s Q trackerem, který se v podstatě chová stejně jako GameSpy?
Pokud vím, tak QTracker a Vietcong Community Hub představují dvě zcela rozdílné a vzájemně nekompatibilní platformy. To logicky rozdělí už tak malou hráčskou základnu na dvě ještě menší části. Vzhledem k tomu, že QTracker tu už je nějaký čas a zdá se, že funguje dobře, měl by si Brchi dobře rozmyslet, zda VC Community Hub pustí do světa. Vzhledem k výše uvedenému nebude tento prográmek pro Vietcong požehnáním, nýbrž hrobníkem. Chápu, že to Brchi myslí dobře a chce pomoct, ale v tomto případě to bude medvědí služba.

 

Byl si překvapen tou jednoduchou a elegantní volbou pouze editovat hosts soubor? Přece jen člověk očekával mnohem složitější manévry po koncu GameSpy.
Ano, ta jednoduchost mi byla až podezřelá. Ale nejgeniálnější jsou vždy ta nejjednodušší řešení. I proto má tato varianta mé sympatie, nebot' není potřeba zbytečně instalovat nic dalšího, co pak běží na pozadí. Proč plýtvat systémovými zdroji? Ne že bych na tom byl tak špatně, ale raději poskytnu maximum výkonu své oblíbené hře, než abych ''živil'' nějakou pofiderní aplikaci.

 

Ted' je tedy možnost hrát dál, nicméně hráčů hraje mnohem míň. Je to dané tím, že mnozí z nich neví, co mají udělat, aby mohli hrát dál. Myslíš si, že časem si hráči Vietcongu odkudkoliv zjistí, jak na to a účast se zlepší, byt' už třeba počet hrajících hráčů nebude takový, jako to bylo před koncem GameSpy?
Tady bude hodně záležet na tom, jaký je kdo fanoušek této hry. Ten, pro koho je Vietcong náboženstvím, si informace pro opětovné zviditelnění serverů ve hře určitě najde. Pro koho je Vietcong jen dalším ''zářezem'' na seznamu odehraných her, ten nad tím mávne rukou a bude hrát něco jiného. Nicméně očekávám, že počet hráčů přeci jen poklesne a na úroveň před ukončením podpory GameSpy se už nedostane.

 

Na druhou stranu konec GameSpy ukončí působení ve Vietcongu mnoha různým debilům. Takže i když hráčů ještě víc ubyde, myslíš si, že se tím Vietcong paradoxně pročistí? Na Vietcong se pořád nabaluje různý póvl. Prohlásil si nedávno, že ho hrajou už jen ''Srdcaři a kreténi''. Osvědčilo se tohle rčení i na nějakém serveru, konkrétně i na Vašich [AT] ?
Nemyslím si, že by se ukončením GameSpy servery Vietcongu vyčistily od (slušně řečeno) hloupých hráčů. Provokatéři byli, jsou a budou. Vyčištění serverů od tohoto póvlu je na adminech. Musí se vyhazovat, banovat, jiné řešení není. Pokud jde o servery Alpha Teamu, i tam se občas vyskytnou jedinci, kteří vyloženě kazí hru ostatním. I takový rejoin po smrti naštve. Hlavně, že při připojení na server si každý v uvítací zprávě může přečíst, že rejoin je zakázán. Takovéto případy obvykle řeším dočasným banem na jednu až dvě hodiny.

 

Poslední otázka: Jak dlóho by se podle tebe mohlo pod Q trackerem hrát? Dá se čekat, že server bude mít výpadky a nebo jednou ukončí vybraným hrám hostování a problém bude zase na světě?
Nejsem věštec, tudíž nevím, jak dlouho bude fungovat podpora přes QTracker. Mohu jen doufat, že dokud budu Vietcong hrát, bude vždy existovat nějaká podpora pro tuto skvělou hru.

 

 

Společnost GameSpy po velmi dlóhých letech ukončila svou činnost, kdy nejen Vietcongu, ale i některým dalším hrám už nehostuje provoz online herních serverů. Dalo se podle tebe čekat, že jednou ten konec nevyhnutelně přijít musel?
Homi: No ona ani láska k jedný slečně netrvá věčně. :D Takže ano, dalo se to očekávat.

 

Vyčkával si a kontroloval, kdy servery už padnou? Zpravidla to mělo být vždy po půlnoci určitého vyhlášeného data.
Prvních pár dní. Jelikož jsem měl zrovna volno, jsem očekával vypnutí GS každým dnem asi do 2h ranních. :D

 

Většina hráčů začínala mít obavy, co bude dál. 2Kgames oznámilo, že hledat náhradu nebudou a tak nikdo nic nevěděl a nikdo nedokázal předpokládat, jak se věc vyřeší a jestli se vůbec vyřeší. Tušil si, že se určitě něco musí přijít nebo ses připravoval na konec zobrazování serverů v seznamu?
Byl jsem celkem v klidu. Dalo se čekat, že komunita, jaká je ve Vietcongu to nenechá náhodě. Řešení přišlo celkem brzy. Co jsem nečekal, že to bude zrovna qtracker.

 

Na webu vietcong1.cz bylo dokonce odpočítávání při prvním termínu, kdy GameSpy měl definitivně padnót a nestalo se tak. Divil ses tomu hodně nebo se tomu smál? Tehdy lítaly otazníky, co se teda děje - resp. neděje...
Tak samozřejmě jsem se divil, WTF? Myslel jsem, že je to jen špatnej vtípek! :D

 

GameSpy nakonec ukončil provoz 25.7. zničehonic večer, jak si sám zjistil a pak i oznámil. Bylo to asi hodně nečekané, že? Protože po těch dvou falešných poplazích každý prostě hrál s tím, že to nejspíš pokračuje. Nakonec to spadlo a to už definitivně. Překvapilo tě to?
No přišlo to tak nějak jako blesky z čistýho nebe. Čekal jsem, že ten konec jednou příjde. Ale né, že to bude takhle náhlý kolaps :D

 

Co si matně pamatuju, tak tys byl první, kdo přišel na velmi dobrou možnost přepsat hosts soubor. Odkud si na tohle jednoduché řešení přišel?
No přišlo to tak nějak samo. Hned, jak se objevila možnost qtracker, tak přepsat hosts bylo první co jsem udělal. Není to pro mě žádná novinka, v oblasti sítí se pohybuju docela často :-)

 

Vyzkóšel bys i ten program Vietcong Community Hub? Někteří hráči ho odmítají. Jmenovitě su to já a Peter Shannon. Je tvůj postoj stejný nebo by ses tohoto programu nebránil ho aspoň vyzkóšet?
Vietcong Community Hub? Tož dá se to žrát? :D No né že bych to nechtěl zkusit, vyzkoušet možnosti co to umí, ale to asi jen ze zvědavosti. :-) Proč to dělat složitě, když je mnohem jednodušší a pro hodně lidí asi i přijatelnější způsob, jak s Vietcongem žít dál :D

 

Poslední otázka: Ted' je tedy možnost hrát dál, nicméně hráčů hraje mnohem míň. Je to daný tím, že mnozí z nich neví, co mají udělat, aby mohli hrát dál. Myslíš si, že časem si hráči Vietcongu odkudkoliv zjistí, jak na to a účast se zlepší, byt' už počet hrajících hráčů nebude takový, jako to bylo před koncem GameSpy?
Vietcong je pro hodně lidí srdcovka, ti skalní hráči si tu cestu určitě najdou. :-) Každý, kdo si bude chtít zahrát si ten způsob najde. Sociální sítě, různý fóra webů o Vietcongu je celkem dost a hráči se zase vrátí. Společnými silami pak Charlieho smetem z povrchu zemského! :D Přece si nenecháme tímhle sajrajtem zasírat naší modrou planetku :D

 

    Díky Vám oběma za rozhovor a at' se nadále ve Vietcongu střelecky daří!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku