TELESCOPIC.CZ o hře: Nejvíce na mě zapůsobila klaustrofóbní mise čištění tunelů

11.08.2017 16:23

 

    V tomto článku se budeme věnovat jednomu z hráčů, se kterým jsem měl tu čest si zahrát naši oblíbenou hru. Nejmasivněji ju hrával v těch nejlepších dobách kolem roku 2008, kdy ty časy byly nejzlatější, protože v té době se internet po domácnostech rozšířil a tak bylo tím pádem i k mání hodně hráčů, kteří si navzájem vypomáhali už jenom tím, že se hojně online hrálo. A že to tenkrát byl masakr...

Zatímco dneska počítáme skutečně každého hráče do počtu, abychom nehráli například nám většině oblíbený Coop ve dvou nebo třech lidech, tenkrát to bylo naprosto pochopitelně nesrovnatelné, co se počtu a aktivity hráčů týče. Nicméně náš host v rozhovoru TELESCOPIC.CZ , kterého zřejmě podle nicku nebude znát na 99% našich čtenářů, toho pamatuje z těch dob relativně dost.

Dostal jsem na něj kontakt od své milé a šikovné kamarádky z Ostravy, od =Janky.CZ= :-) . Původní pořadí našich povídání mělo být obráceně - nejprve s touto legendární hráčkou a poté až s TELESCOPICem.CZ. Ale nakonec jsem to přehodnotil a řekl jsem si, že když toho času trochu mám, tak byt' je to nechronologické s ohledem na otázky a vzájemných zmínkách mezi těmito dvěma oblíbenci Vietconga, že tento rozhovor vydám.

A tak náš milý host dostal tu (pro něj nečekanou možnost) se trošku o Vietcongu vyjádřit a něco nám k němu říct. Pochopitelně nečekal, že by mohl být jednou pozván k rozhovoru pro fanóškovský Vietcong web po tolika letech. ,,Abych řekl pravdu, něco mi už dopředu naznačila spoluhráčka =Janka.CZ= :-), ale i tak jsem velmi mile překvapen a zaskočen. Je mi potěšením. Je to už zatraceně let,'' usmívá se.

Právě =Janka.CZ= :-) a TELESCOPIC.CZ se potkali na jeho serveru a jak se lidově říká, že ''ti dva se našli''. Oba se prezentovali příjemným vystupováním, komunikací a ta vzájemná sympatie tam sehrála hodně pádnou roli. Patřili, nebo pokud to vezmeme trošku z toho Srdcařského hlediska, tak budou vždy patřit k těm nejvlídnějším a nejlegendárnějším hráčům Vietcongu. Dalo by se v podstatě říct, že patří do pomyslné ''Síně slávy''.

Persony Vietconga, které skoro ani jednou nezaměnily svoje nicky, si svou památku, místo a prostor i na bázi vzpomínek jednoznačně zaslóží. Určitě každý z Vás si nějakého toho svého dlóholetého kamaráda pamatujete, se kterým jste odehráli nespočet hodin. A určitě byste ho mezi ty nejslavnější hráče bezpochyby zařadili. A já ani nevím proč, ale zrovna mě napadla mapa 3SF-BRIDGE. Docela před pár lety hodně populární CTF úsek mise Serpentýny. Sám jsem si ju mnohokrát zkóšel zahrát a nebylo to špatné. Popularitu téhle mapy bych si trófal přirovnat k nejznámějšímu z nejznámějších a to je Ha Long Port a nebo OsgiliathCity. A na těchto a dalších podobných map s ''hopsacími herními módy'' bylo možné TELESCOPICA toho času potkat.

K navázání na dobré přátelství mezi hráči bývá někdy dílem náhody, kdy to člověk většinou nejmíň čeká. ,,Janka si mě sama našla na mém TELESCOPIC FAIR PLAY SERVERu, který jsem pravidelně zakládal (většinou Halong Port DM, CTF) a kde jsem čekal na nějaké fajn hráče, kteří necheatujou a se kterýma bude ta správná TELEscopická hra. No a s Jankou jsme si hned padli do oka,'' a začíná nato s její chválou: ,,byla jako přízrak: Inteligentní, bleskově rychlá a přátelská. Začali jsme se na mém serveru scházet často a už to jelo! Zanedlouho se přidali další fajn hráči a založili jsme vlastní klan TELAT. To snad ani nemohlo dopadnout jinak!''

Ano, přesně tak. Založili nový klan TELATA . Dófám, že byt' se to někomu bude asi zdát jako legrační jméno klanu, že se nikdo ze čtenářů příliš moc chechtat nebude. No ale spíš počítám s tím, že asi jo. :-) Ono totiž to samotné pojmenování k tomu trošku vybízí. Telátka... :-) Na druhou stranu si myslím, že ten název je docela originální, což mimo jiné proč - se dozvíte i v jedné z otázek v hlavní části rozhovoru. A taky mimo jiné i specifický a dokonce si trófám i napsat vyhlášený bývalý klan, jelikož se v něm sešli samí dobří lidé.

Je tomu už hodně let, co náš host v rozhovoru Vietconga hrál. I když od samotné =Janky.CZ= :-) jsem slyšel, že si ho prý nedávno zahrál. Asi jako taková ot'ukávačka a pro nažhavení vzpomínek na hru po těch letech. A všimněte si, že takových lidí, co se po předlóhé době k Vietcongu vracejí, je víc. Dalo by se i konstatovat, že jich docela aji přibývá. ,,No, zrovna ještě nedávno jsem si dal ''Rychlou bitku'' na mé oblíbené mapě Halong Port,'' k tomu upřesní ,,ale po strašně dlouhé době jen tak z nostalgie. Rád vytáhnu starý dobrý Revolver Smith and Wesson a zkouším kosit rejžožrouty jen šestiranným bubínkem. :) ''

Tímto bych na závěr předmluvy ještě chtěl moc poděkovat =Jance.CZ= :-), která mi zprostředkovala kontakt na TELESCOPICA.CZ. Uvidím, kdy vyjde rozhovor s ní, až bude své otázky mít hezky vyplněné. :-) Při té příležitosti mi totiž řekla, že pokud bych měl zájem, je možné udělat rozhovor právě s naším hostem tohoto článku. A je fajn, že se této aktivity nebránil a přispěl tak do počtení pro Vás, ostatní čtenáře a taky do Elit'áckého archívu Novinek, kde můžeme všechny zúčastněné hosty rozhovoru mít pěkně na jednom místě, kde budou mít na Vietcong svou památku s vyjádřením svých slov. A my se už nyní můžeme pomalu přesunót na hlavní část jedním z premiérových rozhovorů. Přejeme Vám zajímavé počtení s TELESCOPICem.CZ, s jedním z těchto nových hostů!

 

 

Ahoj, TELESCOPICU! Vítej v rozhovoru pro Elit'ácký web! Jak se máš za ty roky od těch dob, kdy jsme spolu naposled kdysi zahráli? A to už bude nějaký ten ''pátek''...
Ahoj, Joe! Mám se OK. Je milé, že sis vzpomenul. Je to už zatraceně let, co jsme spolu brázdili mapu Stream. VC už několik let nehraju. Narodil se nám syn a celkově už nezbývá čas... Ale na VC vždy rád zavzpomínám!

 

V kterém roce ses k Vietcongu dostal a při jakých okolnostech nebo příležitosti tomu tak bylo?
K VC jsem se dostal hned při vydání české verze, tedy v roce 2003 na základě nadšených recenzí na netu. Studoval jsem vejšku, ale neměl jsem ženskou a večery byly tehdy strašně dlouhé...

 

Co tě v první řadě na Vietcongu tak uchvátilo nejvíc, když si ho poprvé viděl?
Já jsem už byl přesycený tuctovýma střílečkama (ne že bych byl tak velký gammer) a chtěl jsem něco, co bude reálnější, zároveň ale ještě ''hratelné'' a bude to mít št'ávu - nějaký silný příběh. No a VC tohle všechno měl! Nejvíce mě překvapilo, jak si tvůrci dali záležet na detailním propracování zbraní a jejich celkem realistické chování při střelbě. Někde jsem četl, že si předtím opravdu jednotlivé typy zbraní vyzkoušeli v reálu. Tomu bych i věřil! Já sám jsem sportovní střelec, takže myslím, že to zvládnu posoudit. Dneska už je situace trochu jiná, existuje mnoho ''realističtějších'' bojových her, ale v té době to teprve začínalo, například Operace Flashpoint.

 

Jak si přišel k tomuto svému nicku? Podle toho ''TELESCOPU'' se to určitě váže k jedné z mnoha zbraní, že?
Chtěl jsem, aby nick odrážel, že dobře vidím a střílím přesně. :) Našel jsem si ve slovníku, že telescopic znamená ''dalekohledný'' nebo taky výraz ''telescopic sight'' je zaměřovač na pušku... Dneska mi to příjde komický, ale tak proč ne. :)

 

Co říkáš na samotný příběh Kampaně? Bylo to na tehdejší dobu povedené dílo, doprovázené českým dabingem?
Jednoznačně ano! Pro mě je VC česká ''oldschoolovka'' Number One! Jak jsem už řekl, nejsilnější je právě ten příběh, byt' s lineárním vývojem. Má neuvěřitelnou atmosféru. Je z toho poznat, že hru dělali nadšenci. Mnoho pozdějších ''hvězdných her'' nemá zdaleka tak dobrou kampaň. Mapy se opakují, atmosféru ve hře dělají pouze dlouhé skripty. a hráči vlastně hrají jen multiplayer. Mohl bych VC kampaň chválit dlouho, ale řeknu jen tohle: obrovská hratelnost, skvělá dobová muzika, extrémně vtipné hlášky, překvapivé zvraty ve hře, smysl pro detail...

 

Kterou postavu ze všech sis nejvíc oblíbil a proč?
Výcvikový Seržant a jeho ostrovtip.

 

Jaké jsou tvoje nejoblíbenější herní módy a na kterých konkrétních mapách?
CTF a TDM na Halong Portu a Aréně (mapa vytvořená VC komunitou). A Coop kdekoliv.

 

Najde se v té oblíbenosti i zbraň od US strany nebo i ruské na straně VC?
No spoluhráči o mně říkali, že když ''Telescopic (zkráceně šopan) do hnáty vezme M16, tak nemá smysl vylézat z děr''. Ale měl jsem rád i starou ruskou PPS-43, dobře čistila dlouhou dávkou. :) Z krátkých zbraní pak S&W s tlumičem nebo SW revolver na takové to hraní si. :)

 

Prošel sis ve hře i část výcviku? Jak na tebe zapůsobil známý Výcvikový Seržant?
Jak už jsem psal, ten byl vůbec nejlepší. Rád jsem ho sr*l. :)

 

Které mise z Kampaně ti přišly být povedené a které si naopak neměl rád, at' už to byl Vietcong 1 nebo datadisk Fist Alpha?
Uf, skoro všechny (jsem přeci fanoušek), ale asi nejvíce na mě zapůsobila klaustrofóbní mise čištění tunelů. Datadisk jsem taky dohrál, ale musím říct, že ten mě tolik nezaujal, i když prvky ''stealth akce'' se stenem s tlumičem měly něco do sebe...

 

Jak tě zaujaly songy, které ve hře hráče doprovázejí?
Staré dobré hitovky, co dodat...

 

A co třeba hudba z Hawkinsova rádia v Nui Peku? Máš tam nějaké dobré hity dodnes?
Dneska ty hity už sjíždím jen na YouTube. :)

 

Je klasický známý Vietcong song legendární úvodní znělkou?
To si teda piš!

 

Máš informace o tom, jak je na tom sóčasné online hraní?
Bohužel nemám. Jak jsem psal, už VC online nehraju roky. Ale co si tak pamatuju, tak okolo roku 2008, kdy jsem hru hrál ještě docela dost, tak bylo ještě hodně online serverů i hráčů, což svědčí o kvalitě hry. Přitom v roce 2005 už vyšel Vietcong 2.

 

Hraje někdo z tvých kamarádů Vietcong dodnes? Třeba někdo z bývalých členů z TELAT?
Nejsem již v kontaktu se všemi členy, takže bohužel nevím. Ale vzhledem k tomu, že jsme byli klan se staršími hráči (20+), tak myslím, že dnes se již věnují jiným věcem...

 

Jaké hry si kromě Vietcong hrál nebo stále hraješ?
Jsem odkojený na ''doomovkách'' v 90. letech (mladší hráči asi už nebudou znát). A v době VC jsem hrával také například Brothers in Arms, ARMu, Rainbow six, SWAT4, Red Orchestra, Ghost Recon. Takže spíše bojové hry zaměřená na taktiku a větší realističnost. Naopak jsem neměl rád akční ''arkádovky'' typu CS.

 

Jaký to byl pocit pro tebe, když si začal hrát po netu s živýma hráčema? Navázal si brzo s nějakýma hráčema bližší kontakty nebo se tak stalo až po čase?
Byl to skvělý pocit, protože prostě i sebelepší hra má svůj limit - umělou inteligenci botů. Takže začít hrát proti živým hráčům se mi otevřela úplně nová dimenze hraní... A myslím, že jsem právě poprvé hrál online VC. Ty bližší kontakty jsem právě navázal s =Jankou.CZ=. Pak následovalo hraní po Skypu. TeamSpeak jsme ještě neznali. :) A pak přátelství v reálném světě, což nám s =Jankou.CZ= :-) zůstalo!

 

Setkával ses na serverech běžně s cizincema? Jaké k nim máš všeobecně vazby?
Jasně. Chodili s oblibou i na můj TELE server, ale míval jsem občas problémy s polskýma cheatrama. Ty cheatující trolly jsem nikdy moc nepochopil, dost nám kazili hru. Proto jsem pak pojmenoval svůj server na TELESCOPIC FAIR PLAY v domnění, že přitáhnu fair play hráče. :) Naivní...

 

Jakou CTF mapu si měl nejraději a proč sis ju oblíbil?
Halong Port. Ani nevím, asi už jsem byl přesycený nepřehlednou džunglí.

 

Zahrál sis na odreagování a přesměrování soustředěnosti taky Coop nebo i jiný herní mód, který si nehrál běžně?
Ano, Coop jsem měl rád. Využíval jsem ho hodně jako tréning... Na odreagování občas ATG.

 

Jaký dojem tenhle herní mód na tobě zanechal oproti CTF?
No, byla to docela řežba vykouřit ty campery z jejich děr. :)

 

Pamatuješ si ještě, jak jsme hrávali u mě Stream DM a vedli v chatu debaty? Sem tam si u mě hrával...

No to si piš. Tenhle server se mi vryl do paměti. Narozdíl od jiných serverů, kde byli cheateři, campeři a nebo milión hráčů na malé mapě. Takže ses narodil, rozhlídl a hned zemřel... to mě nikdy nebavilo.

 

Pokládáš se za komunikativní typ hráče v chatu nebo seš víc sóstředěný na hru?
Spíše komunikativní. Zakabonil jsem se, až když jsem dostával moc na držku... :)

 

Kolik členů Vás klan měl? A měli jste za cíl, aby Vaše skupina byla hodně početná?
Jen pár Telat. Nové hráče jsme brali vyjímečně a to až pouze, když jsme je dobře poznali. Považovali jsme se za recesistický klan přerostlých telat, které mají ale sakra dobrou mušku. Málokdo prošel naším přísným přijímacím testem. :) Musela to být osobnost, zkousnout náš humor a navíc být dobrým hráčem a to bylo sakra těžké. :)

 

Zajímal ses o válku ve Vietnamu v sóvislosti s tím, než si vůbec zjistil, že bude vydána hra Vietcong nebo začal ses o ni zajímat, když na tebe dýchla atmosféra džungle ve hře?
O válce ve Vietnamu jsem už předtím něco četl, viděl pár filmů jako ''Olověná vesta'' od S. Kubricka, ale nijak speciálně jsem se o to období nezajímal.

 

Účastnil ses pařeb i dlóho přes noc nebo denní hraní bylo samozřejmostí?
To si piš. :)

 

A co takhle osobní srazy a setkání, jako je Vietcong ESL liga a podobně? Seš v tomhle směru u PC hry hodně společenský nebo sis držel odstup od veřejnosti?
No v reálu jsem se pravidelně vídával s některými Telaty, jinak ne.

 

A co takhle nějaké uživatelské mapy někým vytvořené, místo ohraných originálních od vývojářů? Hrávali jste je s kolektivem?
Ano, všechny možné varianty Arény. :) Už si to ani vše nepamatuju...

 

Jak bys zhodnotil grafiku hry podle tvých očí a osobního vnímání? Je něco konkrétního, co tě uchvátilo a pak na druhou stranu věc, která mohla být doladěna?
Myslím, že na tu dobu byla grafika super. Především detailní zpracování, ale i fyzika zbraní a grafika obličejů, která byla dělána podle reálných lidí... Samozřejmě na větších mapách měla hra občas nějaký ten bug nebo horší zpracování, ale nic, co by mě vyloženě naštvalo. To se ale nedá říct o Vietcongu 2, který naopak byl dost nedotažený...

 

Vyjmenoval bys pár, pro tebe nejznámějších hráčů ve svém okruhu mímo Váš bývalý tým TELAT? Možná některé z nich budou podle přezdívek znát sóčasní hráči, kteří si tento rozhovor přečtou.
Nějaký Joe Crocker. :)

 

Měli jste zkrácený tzv. ''TAG'' jména Vaší skupiny nebo to bylo regulérně celým slovem TELATA?
Jestli si pamatuju správně, tak TELE.

 

Pořádali jste i přátelské CTF zápasy s ostatníma klanama nebo Vaše skupina TELAT bylo sdružení prostě jen tak pro zábavu vybraných lidi, s nimiž jste navázali sympatie?
Ne ne, jednu dobu jsme to brali docela vážně a domlouvali jsme tyhle přátelské zápasy.

 

Jistě se neurazíš ty a ani nikdo další z bývalých členů, když napíšu, že název Vaší skupiny TELATA je vcelku vtipný. :-) Nebyly i jiné varianty kolektivního pojmenování se?
Ne. Telescopici je moc dlouhé. Byli jsme prostě TELATA. :)

 

Byl pak už Vietcong takovou rodinnou záležitostí s ohledem na přátelství a členství v týmu TELAT?
Myslím, že tak to bylo snad od začátku, protože se prostě podařilo, že se sešli fajn lidi...

 

Vlastně kolik členek kromě =Janky.CZ= :-) jste ve svých řadách měli?
Ještě tam byla Maki a později i mladší sestra jednoho našeho člena: Mája. :)

 

Scházeli jste se v nějakém programu, aby jste mohli komunikovat hlasově nebo byla závislost na základní a zároveň standardní komunikaci v chatu na serveru?
Používali jsme Skype. :) Nehledě na to, že to zpomalovalo FPS. :)

 

Vietcong se hraje dodnes, pod alternativním poskytovatelem. Je to živý důkaz toho, že si hra našla své Srdcaře a to i bez ohledu na to, že někteří i přesto z různých důvodů skončili?
Naprosto ano!

 

V jakém věkovém rozsahu vlastně členové TELAT byli?
Až na výjimky 20 - 30 let (jalovice i býčci).

 

Poslední otázka: Je nějaká veselá příhoda, která se ti ve hře stala? Bylo to shodou okolností v týmu TELAT?
Těch bylo sakra dost! Například, když jsme fotili skupinovku (screen) našich postaviček v Halong Portu a po zdlouhavém aranžování nějaké tele odjistilo granát. Takže jsme měli foto hromádky telecího jak u řezníka...

 

    Díky za přijetí a poskytnutí rozhovoru, stejně tak ještě jednou děkuju i =Jance.CZ= :-) za jeho zprostředkování! Jelikož se oba znáte, tak dófám, že oba z tohoto povídání budete mít radost! Přeju hodně štěstí v osobním životě, at' se ti v rámci možností dobře daří a pokud si sem tam zahraješ Vietcong a byt' jenom na chvilku, tak at' je to pro tebe hra, ke které se vždy rád budeš se Srdíčkem vracet a na kterou budeš mít jen ty nejlepší vzpomínky!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku