Upútala ma atmosféra a že Vietcong bol úplne iný od ostatných hier, vzpomíná Elit'ák {DMV}_Cpt-Intwernet

06.05.2016 12:49

 

    Jak ten čas utíká, to by jeden neřekl. Počasí občas střídá své nálady na obloze a i ve vzduchu, ale ve většině případů je už regulérní jaro. A i v tomto pěkném čase se najde trocha chvilky na Vietcong aktivitu, jak tomu myslím většina z nás, hráčů Vietcongu říkáme. Momentální aktivita bude zase rozhovorová a to s hráčem, který v naší dynastii je Elit'ákem od samého počátku našeho Coop Kolektivu (a ještě vlastně ještě předtím, než tým oficiálně pod webovýma stránkama vzniknul) a který se s náma začal na herním serveru kdysi scházet. Tentokrát umožnil tedy realizaci rozhovoru {DMV}_Cpt-Intwernet .

Náš host stejně jako každý jiný hráč si zvykal na úplně nové prvky ve hře, které jsem už zmiňoval v mnoha předešlých článcích. No a stejně se to připomíná znova, jelikož Vietcong byl svého a tehdejšího jistého času revolucí pro herní komunity. A spósta hráčů o tom mluvila nebo mluví obdobně. ,,Na štýl hry a náročnost' kampane som si zvykal pomerne dlho. Upútala ma hlavne atmosféra a to, že Vietcong bol úplne iný od ostatných komerčných hier v tom čase. Pri hre více hráčů som sa tiež musel naučit' vel'a nových vecí,'' poukazuje na tyto skutečnosti Cpt-Intwernet.

Od dob počátků Vietconga uplynulo mnoho let, až je to skoro neuvěřitelné. Do poslední doby se objevovaly spekulace na pochybných Vietcong a Facebookových stránkách o tom, že by se měla objevit nová herní verze v1.90, která by měla hru vylepšit hned v několika směrech. Ale je tato potencionální forma vylepšení opravdu to nejlepší možné řešení? O tom má však Cpt-Intwernet jasno svoje mínění ,,Mnoho vylepšení poskytol najnovší VCStarter, takže skôr by som išiel týmto smerom. Samozrejme stále je čo dolad‘ovat‘, ale nemá to kto robit‘.''

No, já sám si myslím, že v1.60 je to nejlepší a bohatě postačí. Mnoho obyčejných lidí udělalo pro Vietcong hodně, ale není potřeba to přehánět, aby Vietcong už poté nevybočoval ze své tradice a přirozenosti. Právě to, že hra jako taková je sama sebou a oblíbili si ju hlavně hráči napříč celou Evropou.

,,Mnohí považujú Vietcong za najlepšiu hru z prostredia vojny vo Vietname a v dobe vydania priniesol na trh niekol‘ko inovácií, na ktoré nadviazali d‘alšie úspešné hry (napríklad mierenie z pohl‘adu prvej osoby). Hráči Vietcongu sa nájdu naozaj na celom svete, ale povedal by som, že najviac hráčov je z Európy.''

Určitá hrstka hráčů si při špatném počasí vyplňuje scé volné chvíle i s podporou dobré nálady hraním online her. I když na druhou stranu né každý hráč Vietcongu svůj čas věnuje výhradně hraním, ale hra samotná mezi jeho koníčky pro odreagování patří. ,,Počasie nevplýva na moje aktivity. Hrám Vietcong, hrám na gitare, venujem sa videoprodukcii a škole,'' upozorňuje na fakt Cpt-Intwernet ohledně svého volného času.

A kdyžuž jsme u toho volného času, tak do toho investoval i značnou část do ústředí rozhovoru, který byl pro naše milé návštěvníky a čtenáře připraven. Takže dejte si něco dobrého ''na zub'', nalijte si vínečko, udělejte si pohodlí a správné počtení rozhovoru může teprve začít. Rozhovor s Elit'ákem, který byl vzhledem k časovým vytíženostem již po delším časovém období nyní pro Vás nachystán.

 

 

Ahoj, Intwernete. Mnoho let uplynulo od vzniku Vietcongu. Když bys obecně mohl pár zajímavých věcí zhodnotit nebo zmínit, co by to tak bylo pro tebe?

Vietcong som začal hrávať na mape Waterfall ATG vo verzii 1.01. Moje začiatky s Coop módom boli na NVABase s hráčom JCHvonSolopysk, ktorý bol mojim prvým učiteľom. Potom som začal chodiť na Crocker‘s Server. [CZECH REP.] spolu s inými hráčmi, a zvyšok je už história.. Čím d‘alej tým viac som si dával nové výzvy, až som nakoniec skončil na Teamrespawnových serveroch s najt‘ažšou úrovňou a menej populárnymi zbraňami.

Najväčšou výzvou pre mňa ale od začiatku bolo hrat‘ Vietcong na najhoršej grafike bez efektov s rozlíšením 640x480. Aj na najhoršej grafike mi Vietcong sekal a priemerné FPS som mal okolo 15 a niektoré mapy som nemohol hrat‘ vôbec. Nemal som proste na lepší stroj. Toto sa zmenilo po rokoch až pred 5 mesiacmi, kedy som dostal služobný notebook.

 

Když se budeme bavit o původním poskytovateli GameSpy, tak bylo lidem řečeno, že končí s podporou starých nebo už slabě online hratelných her, které podporoval. V případě Vietcongu se dá sóhlasit se starou hrou. Ale se slabě hratelnou? Jak se na to díváš ty?

Osobne neviem čo tým myslia ‘‘slabě hratelná hra‘‘... Hra Více hráčů má málo zanedbatel‘ných nedostatkov, ale ak tým mysleli počet hráčov, tak s tým musím súhlasit‘. V tomto sa Vietcong nedá porovnávat‘ s modernými hrami. Ale zas kvalita a kvantita. :)

 

Není to ale spíše tak, že GameSpy právěže tímto rozhodnutím roztrhnul veškeré komunity (skupinky Coopové, CTF apod.) ve Vietcongu? Vždyt' mnoho hráčů tímto koncem přestalo hrát úplně a ani si nepočkali, jestli přijde nějaká alternativní možnost hrát online po netu dál...?

Netrúfam si odhadovat‘ kol‘ko hráčov prestalo hrat‘ s pádom GameSpy, ale málo to nebolo. Aj ked‘ sa dost‘ rýchlo objavili návody na ‘‘opravu‘‘ tohto problému, pre niektorých to bola proste d‘alšia prekážka. Nehovoriac o nových hráčoch, ktorý chcú začat‘ hrat‘ – Vietcong, Fist Alpha, patche, súbor hosts, VCStarter.. Toto by sa ale stalo v každej online komunite. Zostanú len tí praví hráči.

 

GameSpy sice skončil před dvěma roky, takže už to téma není aktuální. Nicméně celé ty roky si člověk prohlížel herní servery, kam se připojí, seznam obnovoval a tak ten čas letěl, až to najednou GameSpy utnul. Uvědomí si díky tomu člověk, jak to uběhlo a co už má za sebou?

Popravde, ked‘ GameSpy oznámil koniec podpory, nikto nevedel že či to bude fungovat‘ a či to neznamená koniec Vietcongu. Pokial‘ neprišlo riešenie, hráči mali kopu času rozmýšľat‘ nad tým čo zažili a zmierit‘ sa s realitou. Samozrejme aj ja som si to uvedomil a nevedel som si predstavit‘ čo by som robil ak by Vietcong cez internet naozaj skončil.

 

Kromě Brchiho speciálního prográmku a vsuvce jménem Q Tracker si měl nějaké jiné informace odněkud o tom, jaký nový poskytovatel by se mohl ukázat?

Nevedel som o ničom inom a informácie som mal jedine od nás zo stránky alebo priamo z hry. Pamätám si, že v tej dobe bežal čisto informačný server kde sa nehralo, boli tam iba tabule s informáciami čo má hráč spravit‘, aby mu hra bežala aj neskôr. V tom čase sa ukázala súdržnost‘ a pravá komunita Vietcongu.

 

Myslel sis v jeden moment, že je to definitivně konec online pařby pro naši oblíbenou hru? Že se nikomu s tím nebude chtít nic dělat nebo vyhledávat náhradu?

Samozrejme že ma to napadlo, stále tam bola možnost‘ že to proste nebude fungovat‘ a je koniec. Veril som ale, že niekto s tým niečo spraví. Ja som bol ale bezmocný, mohol som iba čakat‘.

 

Co o přepisování hosts souboru bys mohl čtenářům podle svých slov říct? Nebylo tohle pouhé přepisování moc podezřele jednoduché, že by to skutečně mohlo fungovat?

Nevyznám sa síce až tak do programovania a týchto vecí, ale prepísanie nejakého súboru mi vtedy prišlo smiešne až hlúpe a stále tomu nerozumiem. Je to primitívne, ale bohužial‘ aj takéto primitívne riešenie odradilo mnoho hráčov od hrania. Už neviem presne, ktorý deň to bol, ale bol to čarovný moment úspešne sa pridat‘ na server po plánovanej ‘‘klinickej smrti‘‘ Vietcongu. :)

 

Od GameSpy a Q Trackeru přejděme dál... Jak za poslední měsíce nebo týdny Vietcong hraješ?

Hrám každý deň minimálne hodinu, ale raz za čas sa mi nepodarí príst‘, hlavne ked‘ niesom doma.

 

Přijde ti, že komunity výrazně oslabily svou účastí nebo se klasicky našla taková ta lat'ka počtu + - stálých lidí, kteří hrajou stále?

Po páde GameSpy to bolo naozaj mizerné, ale myslím si, že za posledný rok sa to číslo pekne zdvihlo a teraz sa na serveroch objavuje slušná základňa hráčov.

 

Co si osobně myslíš o hráčích, kteří hry střídají po netu?

Ja hrám online len Vietcong, ale nemám problém s nikým, kto hrá niečo iné. Je to každého osobný vkus a nemám potrebu niekoho odsudzovat‘ len za to, že hráva aj iný typ hry.

 

Když nemám založený server nebo na dedicated Elit'áckém nikdo není, kam chodíváš zapařit? Všiml jsem si, že občas zajdeš za našimi přáteli k Alpha Teamu.

Na Elit‘ácky server idem vždy, ked‘ tam niekto je. Inak si vyberám servery podl‘a toho, aká je mapa alebo či sú tam hráči. Nejde mi ani tak o samotný server ako o hráčov ktorý sa tam stretnú. Hrávam aj na serveroch AT, u =GONZA= a na vietcong.tk.

 

Jaký je to pocit být jedním z těch hráčů, kteří si našli k Vietcongu cestu a hrají ho svorně celé ty roky? Řekl bys, že se jedná o životní vyjimečnost, díky čemuž byly navázány nová přáletství, kontakty a podobně?

Je to fajn príst‘ na server po tol‘kých rokoch s tým, že ma hráči zdravia aj bez toho aby som sa ozval prvý. V takých momentoch ani nejde moc o hru, ale o to stretnút‘ sa so starými ‘‘kamarátmi‘‘, pokecat‘, zablbnút‘ a postrielat‘ pár žlut‘áků. Vietcong nieje nálada, ani zál‘uba, je to proste štýl života.

 

Jak bys za poslední delší dobu zhodnotil stav Elit'áckého týmu? Už nás aktivních moc není, že?

Je smutné pozriet‘ sa do sekcie ‘‘Stálí hráči‘‘ na stránke, všetci červeným. Horšie je ale, že väčšina nebola schopná dat‘ vediet‘, že sa už neukážu. Ja sa stretávam jedine s parmenom.

 

Narážíš ještě na nějaký zaplněný herní server, kde se dá dobře zahrát?

Z vyššie spomenutých býva najčastejšie zaplnený vietcong.tk, a po večeroch AT servery. Niekedy prekvapí aj Black Pajamas Homi, kde sa hrajú CTF mapy.

 

Už několik hráčů a zejména těch Elit'áckých bylo svědkem tvé odvahy, že Vietcongy často kucháš místo střelby. To má být nějaká inovace místo střelby?

Kongov kuchám väčšinou len vtedy, ak je to bezpečnejšie ako vybehnút‘ spoza rohu s plnou dávkou alebo sa vykláňat‘. V uzavretých priestoroch je logické mat‘ nasadený aj bajonet, lebo nikdy nevieš kedy na teba spoza steny vybehne kong.

 

Taky jsem si všiml, že si rozumíš s kulometem M60. Patří k tvým nejoblíbenějším zbraním?

Ani nie, zbrane si vyberám podl‘a nálady a podl‘a dostupnej triedy. Naučil som sa hrat‘ so všetkými zbraňami okrem DP2, to je fakt otras.

 

A co bys řekl k té sóčasné Elit'ácké aktivitě?

Aktivitu hráčov som spomenul už vyššie. Čo sa týka aktivity na stránkach, obdivujem t’a, že stále príjdeš na niečo nové a každú chvíl‘u je tam nový článok. Rozhovory sú tiež dobrý spôsob ako spoznat‘ bližšie iných hráčov.

 

Jak často ted' vlastně hraješ? Záleží na tom, jak máš volný čas nebo do toho zahraje kolikrát roli i počasí nebo jiné okolnosti?

Záleží hlavne na vol‘nom čase, ale častokrát aj uprednostňujem Vietcong pred povinnost‘ami. Hrávam každý deň a počasie v tom nehrá rolu. Vždy robím čo je treba, alebo čo chcem.

 

Vyhledáváš na YouTube nějaká nová videa ohledně Vietconga pro podívání se nebo připomínáš si ty, které si už dříve viděl?

Nové videá o Vietcongu nevyhl‘adávam a nepoznám nikoho, kto by tvoril kvalitný obsah z oblasti Vietcongu na YouTube. Moje najobl‘úbenejšie video je ale Vietcong Gun Sounds – pesnička zo zvukov z VC

 

Kolik hodin toho za jeden den tak nahraješ, když se do pařby pustíš?

Priemerne tak 1 – 2 hodiny, ale som schopný hrat‘ aj 4 – 5 hodín, hlavne ked‘ mám nejakú povinnost‘, do ktorej sa mi nechce.

 

Zajdeš si i na Teamrespawnové servery? Pokud jo, na které jmenovitě a potkáváš tam nějaké známé hráče mimo Elit'áků a Alpha Teamáků?

Na iných Teamrespawnových serveroch naozaj málokedy stretnem niekoho, koho nepoznám. Stretávam vel‘a známych hráčov, aj Čechov/Slovákov, aj zo zahraničia. Napr. Krakatoa, Marek, Alsenplatz, Palsan, CUTA, Chikichonga, Captain, HoChiMinh, Guderian, Ganja, Jarda.cz... je ich naozaj vel‘a.

 

Který rozhovor s kým se ti nejvíc líbil v poslední době? Bylo v odpovědích dotyčného něco, co tě zaujalo nebo překvapilo?

Zaujímavé boli myšlienkové pochody Neoantixe, voda, čajky. :) Páčil sa mi aj rozhovor s Homim. Je to blázon, génius v pozitívnom zmysle.

 

Sleduješ taky přes web vietcong.eu seznam serverů, kde kdo hraje a kolik je tam hráčů nebo si radši zapneš hru a vybíráš si přímo tam?

Ked‘ si chcem zahrat‘, tak Vietcong ajtak zapnem, preto nevidím zmysel, prečo by som mal najprv otvárat‘ nejakú stránku. Výhoda to je pre tých, ktorý čakajú dokým sa zaplní server, alebo sledujú celkovú aktivitu.

 

A to se ještě nabízí rovnou otázka: Jak si filtruješ servery? Zobrazují se ti po tlačítku ''Obnov'' podle počtu hráčů, podle abecedy, pingu a podobně? Jak ty to máš?

Kedysi som mal Coop servery navrchu, ale ked‘že teraz je väčšina serverov prázdna, mám to zoradené podl‘a počtu hráčov. Inak mám zaškrtnuté ‘‘kompatibilní servery‘‘ a bez hesla. V tabulke ‘‘Oblíbené‘‘ mám len Elit‘ácky server, vyzerá to dobre.

 

Přemýšlel si někdy o tom, jak dlóhou by Vietcong mohl mít ještě životnost?

Netrúfam si odhadnút‘. Ale ked‘ sa tol‘ko hráčov udržalo až doteraz a väčšina neplánuje skončit‘, vidím to ešte na vel‘mi, vel‘mi dlho.

 

Poslední otázka: Myslíš si, že rozhovory budou dobrou památkou pro samotné aktéry, kteří sou tázáni a jako archivní uschování pro ostatní návštěvníky, kteří o těch druhých mohou takto čerpat informace?

Určite. Je fajn, že po nás zostane pamiatka aj vo forme rozhovorov, nie len ako tabul‘ky výsledkov zo serverov. Aby ostatní videli, že niesme len vraždiace stroje. Alebo áno? :)

 

Zdravím všetkých a vidíme sa cez mieridlá!

 

    Díky za poskytnutí rozhovoru! Mnoho štěstí ve Vietcongu i nadále, protože je dnes je už víceméně zvláštnost ho hrát, být jeho sóčástí a zajímat se o něj. Takže at' tě stále baví nejen on, ale i hráči kolem a zejména ti, kteří jsou ti kolektivně nejbližší!

 

zpět na Novinky

zpět na Úvodní stránku