Zajímavost z mise Baterie polních ve Fist Alphě

13.04.2016 10:15

 

    Jak už napovídá první slovo v samotném nadpise, tak nejde tentokrát o nějakou vyloženě objevenou kuriozitu, kterých jsem našel snad už nespočet. Chtěl jsem si pro připomínku atmosféry džungle zahrát onu misi. No zahrát, spíše nechat střílet vlastní jednotku a přihlížet boji proti nepříteli, ale primárně šlo o to poslóchat faunu v hustě zarostlé džungli kolem obou děl ráže 130 mm a dostřel téměř 28 km.

O co se tedy jedná? Jak už mnozí zkušení hráči Vietcongu jistě vědí, někdy lze žlut'áky potkat nejen s ruskými zbraněmi, ale také s těmi americkými. Například hned první misi Fist Alphy Bouře nad džunglí má pár Vietnamců karabiny M1/M2 a někteří mají i Colty M1911. Zvláštní, že? Dá se na podobnou věc narazit i v misi Uteč! z Vietconga 1, kdy seržant Steve Hawkins musí proplout nepříjemně zatopenými tunely pod ruinami Po Tlong Karai, což je snad nejhorší úsek tunelů v celé hře. V reálu by člověk nemohl tušit, jestli tato zatopená část vůbec někam vede a jestli se mezitím neudusí.

Tak tedy v misi Uteč! je jedna muniční chatrč, ve které je k nalezení Thompson a zásobníky do něj. Taktéž i někteří Vietnamci ve osadě a i po cestě nebezpečně temnou džunglí směrem k jezeru ''Tomíka'' semtam nějaký charlie má. Na tomhle by ale snad nebylo ještě nic zvláštního. Jak Američané můžou ukořistit Kongům zbraně a techniku, tak to stejné platí i z druhé strany.

A když se po tomto rozboru vrátíme k naší misi, která je tématem článku, tak šlo opravdu jen čistě o poslech džungle. Člověk vycítí tu autentičnost zarostlého okolí. Něco podobného lze slyšet ještě v misi Havárie v džungli , kde atmosféra džungle hráče pohltí. A tak, když ženista Thomas Bronson položí výbušninu C4 i ke druhému dělu v ''Baterii polních děl'' a ještě k tomu dodá ,,To bude pěkná pecka'', tak za zhruba minutu se na jednotku vyřítí skupina Vietnamců.

Dojde k přestřelce a nikdy sem nepochopil, proč medik Joe Crocker jako jediný mezitím přebíhá sem a tam s obvazem v ruce, místo s pistolí s tlumičem, kterou si nevezme snad ani na chvíli. A at' se člověk přesune po zničení děl kamkoliv do džungle, tam Vás Vietnamci cíleně najisto najdou. Mimochodem, ti se zničehonic zobrazí u keřů blízko prvního děla, které přiléhá blíže ke startu části této mise a tak vlastně přebíhají skoro přes celou mapu.

A už se dostáváme k finální fázi: Normálně v obtížnosti Vietnam Kongové běžně házejí granáty, měl jsem možnost tuhle nepříjemnost zažít v Zdrhej dál, Charlie! nebo v Dobývání kopce . To je skutečný masakr! Ale v Těžké obtížnosti? I v misi Baterie polních děl se totiž může stát, že granáty začnou létat vzduchem, což mě překvapilo. Ale že Ti Vietnamci u sebe nemají klasické německé, tzv. Stielhandgranate, ale americké balónkové M-26... no jak sem psal, to bylo teda překvapení.

Rozhodl jsem se na to poukázat. A taky - může se konstatovat, že dotyčný charlie tyhle US granáty někde ukořistil, ale když to vezmeme čistě z pohledu hry, je to při nejmenším zvláštní, že ve standardní výzbroji má jiný... jak to jenom napsat... jiný druh nebo typ granátu, než který drtivá většina Vietnamců má. Jako důkaz jsem přidal do Fotogalerie kuriozit 2 fotky, z nichž první má jen čistě ukázat místo nálezu na cestě a druhá ohledaného mrtvého Vietconga, jaký granáty u sebe vlastně má. A jak už sem psal: Překvapilo mě, že měl u sebe jiné, než měl mít, s čímž se hráč ve hře tak úplně běžně nesetkává.

Závěrem bych chtěl ještě dodat a upozornit, že se nejedná o žádný podvod, že bych si ty granáty ''nacheatoval'' a prostě si je tam k nohám mrtvol položil, vyfotil a dělal z toho senzaci. Kdo bude chtít, tak si může tuto skutečnost sám ověřit - na obtížnost Těžká (nemusí tedy být Vietnam). Dost bych se totiž divil, že u mě by bylo něco jinak, než u ostatních PC, že by komunisté třeba granáty neházeli a nebyly to zrovna tyto.

 

Odkaz:

Fotogalerie kuriozit - Baterie Polních děl - US granáty