Zajímavosti z mise Baterie polních děl z Fist Alphy

22.06.2015 13:19

 

    Původně jsem si chtěl na této mapě jen tak z relaxu pořádně rozstřílet Kongy z M60ky. Nejdřív jsem se musel se Stenem dostat do podzemí a zničit vietnamské rádio, aby nebyla mise neúspěšná a měl na to klid. Došel jsem tedy do díry, která je pod úrovní tunelů a zabil radistu, který u něj sedí. No a pak, když jsem došel až k němu, tak mě napadlo, že bych mohl udělat jednoduchý pokus.

Avšak místo masivního vraždění kulometem se plán nečekaně pozměnil. Vzal jsem si nůž a po vzoru další herní legendy Return to Castle Wolfenstein jsem zkusil rádio rozkuchat. Tak, jako jde ve Wolfu rozpícháním zničit židle, dřevěné desky a další předměty, spontánně mě napadlo to zkusit udělat i tady. Uhodl by někdo, že po několika bodnutí se rádio rozpadne na kósky a bude z něj už jen stópat trochu černého kouře? Ve Vietcongu tohle totiž obyčejně není možné.

Lze rozkuchat například mrtvá těla Vietnamců a popřípadě jedním píchnutím zničit skleněné flašky. Také lze nožem místo použitím klávesy interakčního textu spustit i některé pasti v džungli. V tunelech při hledání zajatce Marva je to rozkuchání dřevěných deklů tzv. ''punji'', pod kterými jsou bambusové bodáky. Ale u tohohle rádia by mě nenapadlo, že ho jde zničit i takovým způsobem. Jako důkaz můžu doložit bud'to obrázek, který je připraven ve Fotogalerii kuriozit nebo si to můžete vyzkóšet sami.

Vtipné ale je, že i po rozkuchání lze torzo rádia ještě dorazit původním záměrem - vyhodit ho do vzduchu cihlou C4. Stačí se jen přiblížit k jednomu z kousků rádia nebo k němu samotnému a objeví se klasický - a již už zmíněný interakční text. Takže ačkoliv bylo rádio vykucháno, tak ho lze zdevastovat úplně. No a pak už se jen po aktivování odpočítávají sekundy do výbuchu a po explozi se tato malinká místnost s postelí, radistou a zničeným rádiem ucpe balvanovitou stěnou.

Posléze jsem se chystal, že si už tedy zastřílím. Nic mě nemohlo ohrozit - měl jsem zapnutou nesmrtelnost. Ani nevím proč, ale přišel jsem k prvnímu protiletadlovému kanónu na kraji této džunglovité základny a dostal se až ke stěně, kde mise končí a kam se hráč dostane do cílové oblasti - do poslední mise Ohnivé peklo. Překvapilo mě totiž, že Douglas řekl hlášku, kterou jsem celé ty roky neznal. Hra je nastavená tak, aby hráč, když zapomene nějaký úkol udělat, ho tyto hlášky upomínaly k tomu, že je ten nedodělek potřeba provést, aby se dala mise v pořádku dokončit a přejít dál.

Takže střílení žlutých šmejdů jsem zase odložil. Zjistil jsem totiž, že pokud si člověk přivolá (nejlépe postupně po jednom vojákovi) svou jednotku, začnou i spolubojovníci upozorňovat na to, že schází něco dodělat. Bohužel to pochopitelně nemám nahrané, nicméně dal sem si tu prácu si vše poslechnót a vždy jednou za zhruba 30 sekund každá postava náhodně říká svou hlášku, kterou dabéři namluvili. A sou to dialogy, o kterých jsem taktéž nevěděl a možná i mnoho z Vás čtenářů.

Hlášky jsem si poslechnul, zapsal si je bokem a poté je zakomponoval do obrázku, když jsem vyfotil to místo, kde postavy promlóvají na Douga. Docela zajímavé, člověk po letech zjistil zase něco nového. A už jsem to taky psal mnohokrát, že ačkoliv to není nic, z čeho by člověk objevil Ameriku, tak lze slyšet dialogy, o kterých hráč neměl doposud ponětí. Ale to stále ještě není všechno...

Rádio lze ještě pro dodatečnou přípomínku rozstřílet i Stenem a tedy i ostatními zbraněmi. Ovšem oproti Stenu nemají ostatní kvéry tlumiče, takže hluk po výstřelu vzbudí pozornost. Dále pak pár metrů od místa, kde končí zmíněná mise, kam jednotku dovede stopař Le Duy Nhut, se lze totiž dostat nalevo ke ''křovinaté zdi'' a ke skále, mezi nimiž je škvíra. Takže hráč se může podívat na dost neobvyklý pohled, kdy vidí nedodělek skály za krajem mapy, která vyčnívá nad propastí, kde dole není prostě nic. Ačkoliv se to může zdát být divné, ale je tam pouze propastné nebe.

Stejný nesmysl lze vidět například i při videosekvenci Operace: Pěst Alfa, kdy právě před touto misí Baterie polních děl lze vidět z Úháčka, když končí spojení s Hotelem Šest, jak krajina jako konec pláže pod Vámi mizí dozadu a je opět obrovský prázdný prostor, který jako pozadí vyplňují jen vzdálené natapetované hory. Tolik by tedy bylo k objeveným kuriozitám a zajímavost. Nyní se můžete na ně podívat i obrazem a přečíst si i jejich stručný popis, včetně hlášek ostatních vojáků na Douga. Obrázků je celkem 6 a začínají rozkuchaným rádiem.

No a na samotný závěr po objevení těchto novinek jsem si chutí rozstřílel M60kou všechny žlut'ásky.

 

Odkaz:

Fotogalerie kuriozit - Mise Baterie polních děl