O Vietcongu

  

 

    Vietcong je počítačová akční hra vytvořená českým vývojovým studiem Pterodon a Illusion Softworks. Vyšla v březnu 2003. Průměrné hodnocení v recenzích se pohybovalo okolo 70-80%. Děj se odehrává během Války ve Vietnamu v roce 1967. Hry se prodalo více než 1 milión kusů.

 

 

Popis hry

 

    Hráč hraje za hlavního hrdinu Steva R. Hawkinse se šátkem obvázaným kolem hlavy, narozeného 13. října 1939 ve Wilmingtonu v Severní Karolíně, který plní různé průzkumné i bojové mise. Ve hře pak velí týmu s různým kódovým označením od mise k misi. Patří do něj: Le Duy Nhut - stopař, Vietnamec. Bojoval za Vietkong, ale pak přešel na jih a dal se k programu LLDB, C. J. Hornster - kulometčík, Defort - radista, spojař, Crocker - týmový medik, Bronson - ženista. Tým kromě střelecké podpory přináší i další výhody, jakými jsou i například léčení, rádiové spojení a doplňování nábojů. Na začátku mise je v briefingu také nastínění povah některých členů týmu. Během misí pak v bojové vřavě pokřikují na nepřítele a spolubojovníky různé hlášky jako: „Ratata kurva, ratatata!“ - Hornster.

Pohyb po vietnamské džungli je poněkud omezen „zdmi“ na okraji map. I když má hráč k dispozici mapy, může požádat průvodce, aby ho vedl. Ten může upozornit na hrozící nebezpečí, jako jsou například pasti a hlídkující nepřátelští vojáci. ''Gameplay'' je také poněkud jiný, než u ostatních FPS her z té doby. Je to způsobeno tím, že v ostatních válečných hrách bojujete proti oficiálnímu nepříteli. Ve Vietcongu bojujete guerilový boj proti Vietcongům a všem jejím trikům, jako jsou pasti nebo tunely.

Oproti ostatním hrám má hráč možnost výběru zbraní před misí, na střelnici. Může si vybrat jak americké, tak i ukořistěné zbraně. Na střelnici si může vyzkoušet jejich přesnost a účinnost na třech terčích a několika lahvích. Poté se může přesunout do osobního bunkru, kde lze poslouchat rádio s dobovou hudbou, přečíst si dokumenty o členech týmu, dokumenty o dostupných zbraních nebo svůj vlastní deník. Lokace bunkru a střelnice se v průběhu hry značně mění. Ne však radikálně, pouze „někdo“ přesune nábytek. Samotná mise se spustí přečtením dokumentu o misi na stole v bunkru.

    Samotné mise se navzájem svou výplní dost liší. Jednou je tu osvobození zajatého rukojmího, podruhé prolézání velkého podzemního města. I lokace jsou navzájem dost odlišné, ale každý druh lokací má ve hře poměrně krátkou délku. Jednou je tu kaňon s potokem, podruhé hustá džungle, potřetí obrovský kopec, rozvaliny chrámu a podzemní města. Ta jsou asi nejvíce atmosférickou lokací. Nekonečné bloudění a pomalý přesun občas vyvolává u hráčů podivné pocity sklíčenosti, což se ovšem netýká zkušených hráčů, kteří Vietcong velmi dobře znají.

 

 

Hudby a doprovodné zvukové efekty

 

    Hra obsahuje spoustu dobové hudby, hlavně Rock and roll. Nejznámější skladba ze soundtracku je „Hey Joe“ od Jimmyho Hendrixe a skladba "Pseudohendrix". Další je např. I Wanna Be Your Dog od Iggyho Popa a The Stooges. Dobová hudba se většinou ozývá pouze z rádia v bunkru, kde ji uvádí "Double J - Jonah Jukovsky", kde jednotlivé skladby prokládá zprávami a vtipy. Hudba se také ozývá na začátku misí při videích.

 

Engine

 

Ve hře je použit původní engine od firmy Pterodon Ptero-Engine II.

 

Zbraně

 

US pistole - Colt M1911A1, Revolver 38, S&W model 39
US pušky - M16, M1 Garand s optikou, Winchester 70, M1 Karabina, M14 (ve verzi pro odstřelovače i s optikou)
US samopaly - Thompson M1A1, US-M3, Sten
US ostatní - Kulomet M60, Granátomet M79, Brokovnice Remington 870


VC pistole - Tokarev TT, Makarov
VC pušky - Odstřelovačka SVD Dragunov, SKS Simonov, odstřelovací puška Mosin Nagant
VC samopaly - AK-47, PPŠ-41 Špagin, PPS-43
VC ostatní - Kulomet RPD Děgtarjev, Škorpión, Lovecká brokovnice Baikal IZH-43, Československý Škorpión

 

Popisy zbraní jsou k dispozici k přečtení v sekci Zbraně a technika

 

Oficiální Titulní strany krabiček tehdejšího prodeje v obchodech

a prezentace jejich cen

 

Vietcong 1

původní cena:     999,-

 

 

Oficiální rozšíření k Vietcongu 1:

Datadisk Fist Alpha

cena:     779,-

 

 

Zlatá edice : Vietcong 1 + Fist Alpha v jednom vydání

cena:     249,-

 

 

Datadisk: Vietcong - Red Dawn

Možné stáhnót volně z internetu

 

zpět na Úvodní stránku