Rady a tipy

 

 

    Zde se nacházejí různé rady a tipy pro hru Kampaně jednoho hráče a také pro hru více hráčů po internetu. Jedná se o záležitosti, které mohou hráči napovědět pár fíglů, dobrých nápadů nebo improvizací.

 

 

1) V zápalu boje často zjistíte, že Vám dochází střelivo, že máte málo zdraví a podobně. Lepší, než opustit úkryt a snažit se sám vyhledat spoluhráče je přivolat si je pomocí numerické klávesnice (numerické klávesy na pravé části klávesnice pod NumLockem). Jedním stiskem klávesy celkem bezpečně získáte pomoc, kterou zrovna potřebujete, at' už je to střelivo nebo ošetření. A pokud jste v ''tom'' opravdu až po krk, přivolejte kulometčíka se ''sviní'' v rukou, aby vás z toho vytáhl.

 

2) Ačkoliv je M-16 slavná zbraň, která zosobňuje vietnamský konflikt, je doporučeno vsadit na Thompson! Zatímco v zásobníku M-16 je pouze 18 nábojů, Thompson jich má 30. Thompson má stejný dostřel, i když méně účinný než M-16 a navíc pálí relativně přesně i od pasu, což jistě ocení ti nedočkavější z Vás! Thompson taky pálí jednotlivé střely v dávkách ve velmi krátkých intervalech a můžete ho přepnout do módu jednotlivých výstřelů, díky čemuž ho můžete použít jak ke zběsilému kropení, tak k přesné střelbě na větší vzdálenost. Tahle zbraň je prostě poklad!

 

3) Kryj se! Podobně jako ve skutečném boji, i ve Vietcongu je dobrý úkryt vojákův nejlepší přítel. Všude ve hře je spousta vegetace a dalších předmětů, které slouží jako dobrý úkryt a umožní Vám projít úrovní ve skrytu, aniž byste se příliš vystavovali mušce nepřítele. Na druhou stranu nejhorší věc, kterou můžete udělat je zbrkle pobíhat v otevřeném prostoru. Obzvlášt' v přestřelce se vyplácí nejdříve se skrýt, pak pálit z krytu a teprve poté přebíhat z krytu do krytu.

 

4) Američtí vojáci měli ve Vietnamu obvykle palebnou převahu a proto často čistili podezřelá místa naslepo pálenými dávkami nebo granáty. I když se zdá, že před Vámi nikdo není, granát vržený do potencionálního úkrytu způsobí, že skrývající se partyzáni vyrazí ze svých úkrytů ve snaze zachránit si život. Tím se Vašemu týmu odkryjí a stanou se z nich snadné cíle. Jak již bylo řečeno, dají se ke stejnému účelu použít i dávky z automatických zbraní, tzv. ''spray and pray'' (''krop a modli se'') byla mezi americkou pěchotou velmi populární taktika (někdo spočítal, že na jednoho zabitého nepřátelského vojáka připadl milión vypálených nábojů!)

 

5) Ne všechny zbraně mají stejně kvalitní mířidla a pouze Dragunov, M1 Garand a karabina M14 (ve verzi s puškohledem) jsou vybaveny optikou. V boji je však často potřeba před útokem místo nejprve důkladně prohlédnout. K tomu se výborně hodí dalekohled - má velké zvětšení a je vždy po ruce. Nezapomínejte na něj!

 

6) Čím těžší zbraň držíte, tím pomaleji se pohybujete. S pistolí nebo lehkou puškou v rukou poběžíte dost rychůe, avšak nejrychleji se budete pohybovat, pokud vezmete do ruky nůž.

 

7) Pokud jste v zákrytu, můžete použít funkci vyklánění k tomu, abyste s minimální ztrátou krytí vykoukli z úkrytu, ev. vypálili nějakou tu dávku. Jakmile klávesu pro výklon pustíte, vaše postava se automaticky vrátí do původní polohy.

 

8) Nepodceňujte nůž. Pokud se dokážete dostat nepříteli takříkajíc na kůži, několik bodnutí ho spolehlivě vyřídí. V husté vegetaci  nebo zástavbě se často vyplatí přiběhnout až k nepříteli, který obyčejně potřebuje pár okamžiků, aby si srovnal mušku a prostě ho zapíchnout. Nemluvě o tom, že podříznout protihráče nožem ve hře více hráčů je husarský kousek, jímž si vysloužíte oprávněný obdiv ostatních hráčů nebo Vašich spoluhráčů.

 

9) Myslíš, že seš tvrdý a máš na to? Tak si zkus projít hru v obtížnosti Vietnam  - bez ukládání, bez ukazatelů munice a zdraví. Takhle nějak to totiž bylo ve skutečnosti... Ačkoliv to není lehké, je to zábavné a hlavně opravdu realistické.

 

10) V džungli se přestřelky odehrávají na relativně malou vzdálenost a proto pokud Vás nepřítel spatří, má dobrou šanci, že Vás na místě zastřelí. Na druhou stranu je výhodou vietnamského terénu, že je členitý a skýtá spoustu potencionálních úkrytů. Umění správného krytí je ve Vietcongu ta nejdůležitější dovednost. Shnilá kláda ležící přes cestu se může ve štěkotu Kalašnikovů v mžiku stát Vaším přítelem na život a na smrt!

 

 

Heslo na administrátora

 
    

    Na herních serverech se dá připojit jako náhradní (vzdálený) administrátor. A je jedno, zda se jedná o dočasný server někým založený nebo dedicated server, který jede 24 hodin denně. Pokud jste majitelem například dedicated serveru, volte pro heslo na administrátora do konzole (stiskem tlačítka ; pod Esc) taková slova, která nejlépe vůbec nesóvisejí s Vietcongem, s technikou, která působila v dobách války ve Vietnamu, jménama zbraní, s příjmeními postav ze hry a podobně.

Tímto totiž mnohem více eliminujete šance, že se Vám cizí hráč ''nabourá'' do administrátorských kompetencí, pokud by se zkóšel přihlašovat. Než tedy nějakému známému důvěryhodnému spoluhráči své heslo dáte pro případ Vaší nepřítomnosti na serveru, aby on řídil správu serveru, tak si ale bud'te také zároveň u něj jistí, že on si ho nechá pro sebe a Vaše heslo nepředá dál někomu, kdo by toho mohl(i) zneužít.

Příkaz pro přihlášení na administrátora serveru vypadá následovně: startadmin(mezera)heslo

 

 

Bojová strategie

 

Pohyb

Vietcong, narozdíl od většiny akčních her z vlastního pohledu, klade značné nároky na hráčovu obezřetnost při pohybu. Ve Vietcongu Vás však může zabít jedna jediná kulka, vypálená z dvousetmetrové vzdálenosti, aniž byste byt' jen zahlédli toho, kdo Vás zabil.

 

Proto je způsob, jakým se pohybujete, pro úspěch ve hře rozhodující.

 

Běh

Běh je nejrychlejší způsob, jak překonat danou vzdálenost. Pokud jste pod palbou a přebíháte z úkrytu do úkrytu, tak platí, že čím méně času strávíte vystavení palbě nepřátel, tím lépe. Při tak výrazném pohybu jako je běh jste dobře viditelní. Nezapomeňte, že čím lehčí zbraň držíte v rukou, tím rychleji poběžíte.

 

Chůze

Při chůzi jste snadným cílem, nejčastěji pro odstřelovače nepřítele, ale nezpůsobujete tolik hluku. Pokud přiložíte zbraň k líci, přecházíte do chůze automaticky - běžet a mířit ve Vietcongu zároveň nelze.

 

Přikrčení / klek

Přikrčení dovoluje hráči pohyb s relativně dobrým krytím. V přikrčení se lze pohybovat a pálit zároveň.

 

Plížení / leh

Ačkoliv plížení není právě oblíbený způsob pohybu, v boji je nejužitečnější. Voják, ležící uprostřed vegetace je velmi nenápadný a odstřelovači vědí, že jediný způsob jak se dostat na dobré místo, je doplazit se tam. Rychlost pohybu je při plížení velmi pomalá a navíc se nedá za pohybu pálit ze zbraně - je třeba zastavit se a zamířit. Mimo to je voják v lehu bezpečnější před ničivými účinky výbuchů granátů a minometné palby. Granát kolem sebe při výbuchu šíří střepiny v okruhu nejméně 20 metrů a u ležícího vojáka je na rozdíl od stojícího jen malá pravděpodobnost, že bude střepinou zasažen.

 

Výskok

Menší překážky lze překonat pouhým výskokem s rozběhem, zatímco ty větší musí vojáci přelézat. Postavte se před překážku, stiskněte tlačítko pro skok a Vaše postava překážku přeleze.

 

Vyklánění

Pokdu stojíte za překážkou jako je kámen nebo strom, můžete použít vyklánění k tomu, abyste vystrčili hlavu z úkrytu a vypálili pár výstřelů, aniž byste se sami příliš vystavovali palbě. Vyklánět se lze oběma směry a to jak se zbraní u líce, tak u boku. Z výklonu lze také házet granáty, nebo dívat se dalekohledem.

 

Dávka / jednotlivé výstřely

Z kulometů, útočných pušek i samopalů lze pálit dávky. U většiny z nich lze však zapnout mód, kdy po stisku spouště vyjde pouze jeden výstřel. Střelba v krátkých dávkách nebo po jednotlivých výstřelech je mnohem přesnější a více se hodí při boji na větší vzdálenost. Při dlouhých dávkách způsobí výšlehy u hlavně a zpětný ráz, že pouze několik prvních nábojů směřuje k terči nebo živému cíli přesně na místo, kam chcete střílet.

 

Tipy pro střelbu z M-16

U M16 je dobré si uvědomit, že má maximálně 18 nábojů v zásobníku. Tudíž k menší spotřebě vystřílených nábojů, zásobníků a větší přesností a účinku střelby je dobrým nápadem mít tuto zbraň většinou přepnutou na jednotlivé výstřely i na menší vzdálenosti. V případě většího počtu nepřátel pak střílet s plně automatickou střelbou. Krom dvou režimů střelby lze na M16 nasadit bajonet a tak se stává být velmi užitečnou a univerzální zbraní.

 

přejít na hlavní stránku Ostatní

zpět na Úvodní stránku