Filmy z Vietnamu (3)

 

 

Četa v akci

 

 

Drama / Válečný
USA, 1987, 58x60 min

Původní název: Tour of Duty

Režie: George Kaczender, Bradford May, Edwin Sherin, Helaine Head, Reynaldo Villalobos, James L. Conway, Charles Correll, Paul Lynch, James A. Contner, Tommy Lee Wallace, Robert Iscove, Bill Duke, Bill L. Norton, Aaron Lipstadt
Scénář: Rick Husky
Hrají: Terence Knox, Miguel A. Núńez Jr., Dan Gauthier, Jeff Hochendoner, Carl Weathers, Kim Delaney, Lee Majors, Patrick Kilpatrick, John Dye, Alan Scarfe, Kyle Chandler, Glenn Plummer, L. Scott Caldwell, Lar Park-Lincoln, Leilani Sarelle, Jace Alexander, Kelly Hu, Kristoffer Tabori, Bill Moseley, Keri Johnson a další...

 

První série

V první sérii jsou v týmu na základně Beruška seržant Zek Anderson, poručík Goldman, vojíni Percell, Ruiz, Taylor, Johnson, Baker, Horn, zdravotník Matsuda a kapitán Wallace. Uprostřed zemřou Kapitán Wallace a později zdravotník Matsuda a na konci série je Horn vážně zraněn a převezen do USA a Baker odešel studovat (Baker je pak k vidění v jedné epizodě ve třetí sérii kde dělá řidiče generálovi). Epizod je celkem 21.

 

Druhá série

V druhé sérii je tým na základně Tan Son Nhut. Mimo ostatních přibude pilot vrtulníku poručík McKay, reportérka Devlinová, Major Darling a Doktorka Seymoorová. Uprostřed série odchází doktorka Seymoorová do USA pracovat na psychiatrii (Seymoorová se pak objeví v jedné epizodě ve třetí sérii, když jede seržant Anderson na dovolenou). A na konci série odejde i Major Darling. Epizod je celkem 16.

 

Třetí série

Ve třetí sérii jsou převeleni na základnu Burnett ke specialání jednotce MACVSOG. Mimo ostatních přibude plukovník Brewster a nový zdravotník Hockenburry. Ve druhém díle umírá po Atentátu reportérka Devlinová, později odcházi tehdy už seržant Johnson a nakonec odchází uprostřed série plukovník Brewster, který se ještě objevil v posledních třech epizodách. Nahradil ho major Duncan. Epizod je celkem 21.

Dvanáctiměsíčnímu období, které sloužili američtí vojáci ve Vietnamu, se říkalo „Tour of Duty". O rok později, kdy byla do kin vpuštěna Oscary oceněná ČETA, se objevil na amerických televizních obrazovkách nový válečný seriál z období války ve Vietnamu, který diváky vrhnul do krvavých bojů vietnamské džungle roku 1967.

    

    

Seriál se nesnaží jen o věrné zachycení tvrdých bojů mezi americkou armádou, Viet Congem a NVA, ale také líčí osudy jednotlivých vojáků čety sloužící na polní základně „Beruška" hluboko ve vietnamské džungli. Společně se seržantem Andersonem, kterému chlapi v jeho četě neřeknou jinak než „Zeke", můžeme sledovat každodenní rutinu na základně, denní i noční patroly a někdy i speciální mise po boku zvláštních jednotek. Seriál byl několikrát oceněn prestižní cenou Emmy.

 

přejít na hlavní stránku Válka ve Vietnamu

přejít na hlavní podsekci Filmy z Vietnamu

zpět na Úvodní stránku