Filmy z Vietnamu

 

 

    Zde se nacházejí ty nejznámější válečné filmy z Vietnamu. Podsekce obsahují informace, jako sou režiséři, obsazení herců, videa, obrázky a stručný popis dějů jednotlivých filmů.

 

 

Filmy z Vietnamu:

2) Filmy z Vietnamu (2) - Údolí stínů

3) Filmy z Vietnamu (3) - Četa v akci

 

 

 

Četa

 

 

 

Žánr: Válečný / Drama / Akční

USA / Velká Británie 1986, 120 min

Původní název: Platoon

Režie: Oliver Stone
Scénář: Oliver Stone
Kamera: Robert Richardson
Hudba: Georges Delerue

Hrají: Charlie Sheen, Willem Dafoe, Tom Berenger, Forest Whitaker, Francesco Quinn, John C. McGinley, Richard Edson, Kevin Dillon, Keith David, Johnny Depp, Mark Moses, Tony Todd, Dale Dye, Oliver Stone, Bob Orwig, Chris Castillejo, Warren McLean a další...

 

    Píše se rok 1967 a do vietnamského pekla přilétá zelenáč Taylor (Charlie Sheen). Už první pohled na vozík naloženými igelitovými pytli s mrtvolami mu napovídá, jaký pobyt jej zde čeká. Když dorazí k četě, ke které byl přidělen, velmi brzy zjišťuje, že četa nebojuje jen s příslušníky Vietcongu, ale boj zuří i uvnitř. Právě zde vidí názornou ukázku střetávání pomyslného "dobra se zlem", které ztělesňují brutální a nekompromisní seržant Barnes (Tom Berenger) a na druhé straně člověk, který si v sobě snaží uchovat ještě trochu lidskosti seržant, Elias (Willem Dafoe).

 

    Taylor brzy stojí před úkolem "vybrat si tu správnou stranu". Po několika průzkumných pochodech se mu jako lepší jeví seržant Elias. Spory v četě postupně začínají nabírat na intenzitě a nevraživé pohledy a řeči se postupně začínají přesouvat ve fyzické souboje. Každému je jasné, že četě může velet pouze jeden z nich. Mezitím však muži musí držet pozornost před nepřítelem oficiálním, kterými jsou všudypřítomní příslušníci Vietcongu.

    

    

    Během jedné noční akce, kdy četa přespává v džungli, je jednotka napadena severovietnamskou armádou. Při útoku je jeden z nováčků zabit a další člen jednotky zraněn. Hněv ostatních se nespravedlivě obrací vůči Taylorovi, na něhož zkušenější člen shodí svou vinu. Dva nejzkušenější členové jednotky, soucítějící seržant Elias (Willem Dafoe) a tvrdý seržant Barnes (Tom Berenger) se přou o jeho vině. Taylor je lehce zraněn do krku a převezen do polní nemocnice.

Při útoku na jednu vesnici jsou nalezeny zbraně v rýži. Barnes vyslýchá rolníka, kterému poté zastřelí ženu a vyhrožuje zabitím i jeho dítěte. Americká jednotka ve vesnici zmasakruje několik dalších lidí. Burnesův postup viděl Elias, který mu přísahá, že ho za to dostane před vojenský soud. Na to je Elias během jedné z následujících akcí smrtelně postřelen. Jen Chris ví, že to nebyli Vietnamci, ale Burnes.

Četa je vyslána do bojové oblasti a dostane rozkaz držet pozice. Boj je neúprosný, pozice jsou prolomeny. Je povolána letecká podpora. Válečné běsnění přežije jen několik málo vojáků, mezi nimi i Chris a Burnes. Chris bere do ruky ruský samopal Kalašnikov a pomstí smrt Eliase, Burnese zastřelí. Na místo dorazí posily a ranění a mrtví jsou odváženi na základnu.

    

 

přejít na hlavní sekci Válka ve Vietnamu

zpět na Úvodní stránku