Dok.: Vietcong - 1. část

 

 

    Záznamy vojenské dokumentace vyhodnocených misí.

 

 

 

Lékařský výjezd

 

Jméno mise: Lékařský výjezd 34
Datum: 28. června 1967
Čas: 15:00 - 16:00
Místo: Vesnice Jarai poblíž Nui Peku

Jednotka složená z kapitána Rosenfielda, SFC Hawkinse a SSGT Crockera vyrazila na civilní akci (lékařský výjezd) a na místě byla napadena nepřátelským odstřelovačem. Nedošlo k žádným ztrátám u vojenského personálu ani civilistů.

Při protiútoku podniknutém SFC Hawkinsem a SSGT Crockerem byla nepřátelská jednotka v počtu tří mužů zlikvidována. V oblasti nebyla zpozorována žádná další záložní síla nepřítele.

 

Tři kaňony

 

Jméno mise: Tři kaňony
Datum: 5. července 1967
Čas: 5:30-11:30
Místo: Údolí řeky Song Nong poblíž Nui Peku

Jednotka složená ze SFC Hawkinse, SFC Deforta, SSGT Crockera a s SGT (ARVN) Nhuta byla vysazena na určené přistávací zóně s rozkazem prohledat oblast a pátrat po nepřátelských silách, které podle zpravodajských informací používají daný sektor pro přesun jednotek, zbraní a zásob (součást ''Ho Či Minhovy stezky''). Jednotka zjistila, že nepřítel v oblasti umístil pasti. Nepřátelští sapéři byli zlikvidováni a jednotka pokračovala dál po nalezené stezce a narazila na skupinu nepřátelských vojáků. Přesně podle určených cílů mise jednotka pátrala v oblasti po zásobárnách jídla, zbraní a munice. Všechna nalezená skladiště byla zničena pomocí náloží C4.
Jednotka pronásledovala skupinu Vietcongu až do okolí vesnice Bahnar u bodu Bravo, kde ztratila kontakt s nepřítelem.

Jednotka se přesunula do vesnice, kde měla být podle plánu mise vyzvednuta a naštěstí dorazila právě včas a pomohla vesničanům odrazit útok Vietcongu.

Útok Vietcongem na vesnici byl zřejmě zamýšlen jako pomsta Montagnardům, spolupracujícím s americkými jednotkami.

 

Půlnoční překvapení

 

Jméno mise: Půlnoční překvapení
Datum: 15. září 1967
Čas: 23:00 - 3:00
Místo: Nui Pek

Během noci z 15. na 16. zaútočila na tábor Nui Pek jednotka Vietcongských sapérů. Vykopali tunel do vnějšího perimetru a pokusili se ovládnout celý tábor. Existuje podezření, že nepříteli pomáhal agent Vietcongu z jednotky LLDB, ale vyšetřování byla neúspěšná. Nebýt hrdinské obrany, padl by tábor do rukou nepřítele. SFC Hawkins objevil tunel a vyhodil jeho vstup do vzduchu pomocí nálože C4. Vyčištění základny probíhalo až do rána. Ačkoli útok selhal, došlo k velkým ztrátám na životech i na vybavení.

Na rozkaz oblastního velení RVN byl SFC Hawkins vyznamenán Vojenskou medailí za zásluhy RVN za hrdinství projevené během obrany tábora Nui Pek.

 

přejít na hlavní stránku Záznamy

zpět na Úvodní stránku

 

Operace: Plechovka

 

Jméno mise: Operace Plechovka
Datum: 16. září 1967
Čas: 12:30 - 21:00
Místo: Staré francouzské opevnění poblíž tábora Nui Pek

Během letecké průzkumné mise nad oblastí kolem tábora Nui Pek pátrala zpravodajská služba po vojenských objektech. Opatrná kontrola fotografií odhalila možné nepřátelské obrněné jednotky v oblasti. Z jiného zdroje již byla hlášena možná přítomnost tankové jednotky NVA v oblasti, stanovišt' týmů A-216 a A-253. Cílem mise bylo zjistit pozici obrněných jednotek, potvrdit výsledky leteckého průzkumu a přivolat dělostřeleckou podporu z táboru Pleiku.
Ačkoliv byla v oblasti silná koncentrace nepřátelských sil okupujících pozůstatky francouzských defenzivních budov a rozsáhlé systémy tunelů, v oblasti nebyly nalezeny žádné obrnění jednotky NVA. Pouze vraky starých francouzských lehkých tanků Panhard, které byly chybně identifikovány jako obojživelné tanky PT76. Jednotka SF vyčistila oblast kolem opevnění a objevila vstup do podzemního města. SFC Hawkins byl vyslán dovnitř na průzkum a objevil cestu k řece Khe Bana, kde ho vyzvedl říční člun LLDB. Oblast byla plná nepřátelských jednotek.

SFC Steve R. Hawkins byl vyznamenán Stříbrnou hvězdou za vyjimečné hrdinství tváří v tvář nepříteli.

 

Válečný zajatec

 

Jméno mise: Válečný zajatec
Datum: 21. září, 1967
Čas: 02:00 - 04:00
Místo: Vesnice Rong Dong u řeky Khe Bana

Tým A-216 pod velením SFC Hawkinsem byl vyslán na záchranu SGT Marvina Fishera drženého v zajetí ve vesnici u řeky Khe Bana. Jednotka dorazila k vesnici Rong Dong pod dohledem vojáků Vietcongu. V oblasti nebyli hlášení žádní civilisté. Byla spuštěna naplánovaná operace. SFC Bronson připravil nálož plastické trhaviny u vesnického skladiště a odlákal jejím výbuchem pozornost ozbrojených členů Vietcongu, čímž umožnil SFC Hawkinsovi zachránit SGT Fishera. Jednotka se pak stáhla na přistávací zónu a byla vyzvednuta vrtulníkem. Po extrakci byla oblast vybombardována napalmem. Během mise nedošlo k žádným ztrátám na životě amerického vojenského personálu, přesné ztráty nepřítele nejsou známy.

 

Velký bahenní úklid

 

Jméno mise: Velký bahenní úklid
Datum: 23. září 1967
Čas: 17:00 - 21:00
Místo: Oblast bažin poblíž řeky Khe Bana

Po několika úspěšných misích spojeneckých sil v oblasti nepřítel zpanikařil a vylezl ze svého úkrytu. Zbytek přeživších vojáků Vietcongu bylo obklíčeno v bažině u řeky Khe Bana. Tým A-216 pod velením SFC Hawkinse byl zaslán vystřídat tým A-256 a držet pozici u vstupu do bažiny, zatímco byla spuštěna operace psychologického boje, která měla za cíl přesvědčit nepřítele ke kapitulaci.
Později byla zahájena operace ''Najdi a znič''. A-tým prošel bažinou a zlikvidoval zbývající jednotky nepřítele. Ačkoli je možné, že někteří nepřátelští vojáci uprchli, je to nepravděpodobné.
Za pomoc při zajetí nepřátelského důstojníka byl SFC Steve R. Hawkins odměněn medailí za psychologický boj první třídy RVN.

 

Lékařský výjezd - Serpentýny

 


Jméno mise: Lékařský výjezd 35
Datum: 20. října 1967
Čas: 03:30 - 05:30
Místo: Nui Pek, pevnůstka LLDB poblíž Nui Peku

Po rádiové žádosti z vesnice Jarai o lékařskou pomoc k naléhavému případu zamířil SFC Hawkins, SFC Defort, SSGT Crocker a SGT Nhut (ARVN) jeepem k vesnici. Mezitiím zahájila jednotka Vietcongu útok na nedalekou pevnůstku LLDB. Velitelství okamžitě poslalo A-tým na pomoc pevnůstce, která se dostala pod minometnou palbu. Tým dorazil do blízkosti pevnůstky a zaútočil na nepřátelskou minometnou jednotku. Poté se jednotka přesunula k pevnůstce a pomohla vojákům LLDB s odražením útoku.

 

Rádiová přenoska

 

Jméno mise: Rádiová přenoska
Datum: 9. listopadu 1967
Čas: 16:30 - 04:00
Místo: kopec Dong Tam Hanh

Rádiová přenosová stanice na kopci Dong Tam Hanh byla zřízena za účelem udržení rádiového kontaktu s týmy, které byly vysazeny v údolí Khe Areh. ATým 216 byl poslán vystřídat tým A-217 a držet dočasné opevnění, dokud nebudou průzkumné jednotky z nepřátelského území vyzvednuty. A-tým dorazil během nepřátelského útoku a pomohl A-217 s jeho odražením. Nepřítel se pokusil ještě o několik útoků, ale vždy byl odražen.
Velitel týmu SFC Steve R. Hawkins byl odměněn Bronzovou hvězdou za vynímečné hrdinství při boji s nepřátelskými jednotkami.

 

přejít na hlavní stránku Záznamy

přejít na Dok.: Vietcong - 2. část

zpět na Úvodní stránku