Dok.: Vietcong - 2. část

 

 

Let na kopec Po Tlong Karai

 

 

 

Jméno mise: Po Tlong Karai
Datum: 28. - 29. listopadu 1967
Čas: 06:00 - 04:00
Místo: Ruiny Po Tlong Karai v údolí Khe Areh

Průzkum v údolí Khe Areh odhalil několik nepřátelských vojenských instalací a umožnil provedení útoku na základnu NVA v ruinách Po Tlong Karai. Vrtulník přepracující tým A-216 pod velením SFC Hawkinse byl sestřelen a havaroval v džungli. Ale tým dokázal projít džungli obsazenou nepřítelem až k cíli a připojit se k poslední fázi útoku na nepřátelskou základnu.
Hrdinství SFC Hawkinse bylo rozhodujícím prvkem při konečném čištění nepřátelského opevnění.

Po boji se SFC Hawkins dobrovolně přihlásil na průzkum tunelů k úniku z obklíčené základny. Bohužel byl SFC odříznut od zbytku amerických sil závalem v podzemí, ale podařilo se mu projít zatopený komplex tunelů, který se nacházel pod vyšší úrovní únikových tunelů a dostal se až do vesnice obsazené Vietcongskými partyzány. SFC Hawkins se úspěšně dostal z vesnice a byl později vyzvednut vrtulníkem.

SFC Steve R. Hawkins byl za své vyjímečné hrdinství oceněn Křížem za zásluhy.

 

 

Potok - Vesnice Bahnar

 

Jméno mise: Vesnice Bahnar
Datum: 3. ledna 1968
Čas: 06:00 - 13:00
Místo: Oblast poblíž vesnice Bahnar

Tým A-216 dostal za úkol průzkum oblasti kolem vesnice Montagnardů z kmene Bahnar. Po vysazení na přistávací zóně několik kilometrů od vesnice tým pod velením SFC Hawkinse zamířil k vesnici a navázal kontakt s velkou skupinou nepřítele. Tým se probojoval přes nepřátelskou jednotku a maximální rychlostí zamířili k vesnici, která už ale byla zničená - vypálená. Po vstupu do vypálené vesnice zahájil nepřítel palbu minomety. Jednotka se stáhla, provedla obchvat a zaútočila na nepřítele rozmístěného v lese nad vesnicí. Po rozdrcení nepřátelské jednotky se A-tým přesunul na přistávací zónu a byl vyzvednut vrtulníkem.

 

 

Most - zastavení jednotek NVA

 

Jméno mise: Most
Datum: 7. ledna 1968
Čas: 20:00 - 21:00
Místo: Oblast mezi táborem Nui Pek a opuštěnou pevnůstku LLDB

Nepřítel útočil ze všech stran. Aby byl jeho postup zpomalen, bylo nařízeno zničení mostu poblíž tábora, čímž se zpomalil přesun nepřátelských jednotek do jeho bezprostřední blízkosti k táboru Nui Pek. Letecký úder selhal a tak vrtulník s volacím znakem Jestřáb Jedna vysadil v blízkosti mostu SFC Hawkinse vybaveného náložemi plastické trhaviny C4. SFC Hawkins prorazil přes nepřátelské síly a umístil na mostě nálože, které jej kompletně zničili. Nepřítel musí nyní celou oblast objíždět.

 

přejít na hlavní stránku Záznamy

zpět na Úvodní stránku