1. část - US zbraně

 

 

Pistole

 

Colt M1911A1

Munice: 0.45 ACP
Kapacita zásobníku: 7
Celková délka: 216 mm
Délka hlavně: 127 mm
Váha: 1105g

 

V roce 1906 se americká armáda rozhodla nahradit své služební revolvery novou, moderní zbraní. Slavný konstruktér zbraní John M. Browning pracující pro společnost Colt vytvořil nový náboj s ráží 0.45 palce a novou poloautomatickou pistoli. Po rozsáhlém testování byla zbraň přijata jako nová standardní poboční zbraň americké armády. Původní konstrukce byla vylepšena v roce 1926 a výsledná zbraň byla přijata jako standardní zbraň americké armády.
Většina M1911A1 pro vojenské použití byla vyrobena v továrnách Colt nebo Springfield Armory, ale civilní verze M1911 (''Goverment'') vyráběly i další společnosti i v jiných zemích. Spolehlivá, jednoduchá a silná zbraň se sedmi mocnými náboji 0.45 ACP v zásobníku. Stala se jednou z nejpopulárnějších pistolí na světě.


 

 

Revolver .38

Munice: 0.38 special
Kapacita bubínku: 6

Revolvery jsou jednoduché a spolehlivé zbraně. Toto je čínská kopie jednoho modelu firmy Colt.


 

 

S & W model 39

Munice: 9mm parabellum
Kapacita zásobníku: 8
Celková délka: 188 mm
Délka hlavně: 101 mm
Váha: 750 g

První americkou dvojčinnou poloautomatickou pistoli navrhla a vyrobila firma Smith & Wesson. Special Forces a SEALs často používali modifikovanou verzi S&W 39 vybavenou tlumičem. Používali ji pro tichou likvidaci nepřítele. Tyto pistole byly také užitečné při průzkumu sití tunelů Vietcongu, kde by střílení z normální pistole způsobilo dočasné ohlušení.


 

 

 

Pušky, samopaly, odstřelovačky, granátomet, granáty a mina Claymore

 

 

M-16

Munice: 5.56x45mm NATO
Kapacita zásobníku: 18
Rychlost střelby: 700-950 ran za minutu

Vynikající útočná puška vyráběná firmou Colt. Nahradila M14 jako standardní zbraň US Army. Puška používá střelivo menšího kalibru, než ostatní pušky. Původně byla M16 dodávána jako ''samočistící'', ale zkušenosti rychle ukázaly, že je to zbraň docela citlivá a je třeba se o ni dobře starat. Také se doporučuje používat v zásobníku pouze 18 nábojů, aby se snížilo riziko zaseknuti nábojnice.

Popis starání se o pušku M16 je v sekci Dokumenty v podsekci Tipy a používání k údržbě pušky M16 .


 

 

Thompson

Munice: 0.45 ACP
Kapacita zásobníku: 30
Rychlost střelby: 700 ran za minutu

Vylepšená verze slavného ''Tommy Gunu.'' Během 2. svět. války to byla velmi rozšířená zbraň, která si získala pověst spolehlivé a silné zbraně. Hlavními nevýhodami tohoto samopalu jsou jeho váha a krátký účinný dostřel.

 

 

 

US-M3

Munice: 0.45 ACP (nebo 9mm prabellum)
Kapacita zásoníku: 30
Rychlost střelby: 400 ran za minutu

Americká odpověd' na levný britský Sten Gun. ''Olejnička'' je levná, jednoduchá zbraň, která byla rozumnější alternativou ke složitějšímu a dražšímu Thompsonu. Ačkoliv je už americká armáda nepoužívá, bylo jich obrovské množství exportováno do celého světa. Střílí pouze v režimu plně automatické střelby.

 

 

Karabina M-1/M-2

Munice: 0.30 Carbine
Kapacita zásobníku: 15 nábojů

Lehká a elegantní, snadno ovladatelná zbraň. Standardní výzbroj mnoha jednotek americké armády až do šedesátých let, kdy byla nahrazena modernější M16.


 

 

Remington 870

Ráže: 12
Kapacita zásobníku: 7 patron v interním zásobníku pod hlavní

Remington 870 patří mezi nejpopulárnější americké víceúčelové pumpovací brokovnice. Používají ji lovci, policisté i armáda. Na krátké vzdálenosti je to vynikající zbraň, ale pro přestřelky na větší vzdálenost se nehodí.

 

 

 

Kulomet M-60

Munice: 7.62 NATO
Kapacita zásobníku: většinou 100 nábojů spojených pásem umístěné ve skříňce

M60 je standardním univerzálním kulometem americké armády od padesátých let. Jsou používány i jako zbraň namontována na vrtulníky nebo vozidla.

 

 

M1 Garand s optikou - odstřelovačka

Munice: US .30-06
Kapacita zásobníku: 8 nábojů

M1 Garand byla slavná pěchotní zbraň během 2. svět. války. Na začátku Vietnamského konfliktu byla nahrazena novější puškou M14. Toto je odstřelovací varianta M1 Garandu, s připevněným optickým zaměřovačem. Je to skvělá zbraň pro zkušené střelce, dokáže přesně zasáhnout cíl na obrovské vzdálenosti.


 

 

Winchester 70

Munice: US .30-06
Kapacita zásobníku: vnitřní na osm nábojů

Skvělá lovecká a odstřelovací puška, nazývaná puškou století.

 

přejít na hlavní stránku Zbraně a technika

zpět na Úvodní stránku

 

Karabina M14 a M14 s optikou

Ráže: 7,62 mm x 51
Kapacita zásobníku: 20 nábojů
kadence: 700 ran/min.

Tato automatická puška je svou konstrukcí založená na úspěšné pušce M1 Garand. Je to velmi přesná a kvalitní zbraň, schopná střílet dávkou i jednotlivými výstřely. Ve verzi s optikou je často používaná odstřelovači.

 

 

Sten

Ráže: 9 mm parabellum
Kadence: 550 ran/min. (resp. 450 ran/min. s tlumičem)
Kapacita zásobníku: 32 nábojů

Tento jednoduchý, ale efektivní samopal byl vyvinut v Anglii za 2. svět. války. Byl používán výsadkáři a osádkami motorových vozidel. Ve Vietnamu je využívána hlavně australskými poradci a příslušníky amerických Zelených Baretů a jednotek SEAL. Oblíbená je zvláště modifikace s tlumičem.

 

Granátomet M-79

Munice: 40 mm granát

M79 byl navržen jako podpůrná zbraň pro pěchotu, která měla přemostit mezeru mezi maximálním dosahem ručního granátu a nejmenší vzdálenost, na kterou lze rozumně použít minometnou podporu - čili oblast mezi 60 a 300 metry. M79 je jednoranná zbraň, která střílí granáty o průměru 40 mm. Nejpopulárnější granát, M-406 40mm, trhavý granát má smrtící účinek v poloměru 5 metrů. Granát má úst'ovou rychlost 75 metrů za sekundu a po explozi vytvoří přes 300 střepin s rychlostí 1524 metrů za sekundu. Mezi další druhy granátů patří třeba slzný plyn, světlice, kouřové granáty a dokonce i granát plněný broky.

 

Granát US M-26


Tento granát je na bázi trhaviny. Jedná se o kovové těleso, které je naplněno explozivní látkou. Granát je složen z výbušniny a obalu, který se vlivem exploze rozlétává do okolí a v podobě střepin zasahuje cíl. Hlavní smrtící zbraní u granátu (obranného) tak není jeho explozivní potenciál, ale části pláště, které vlivem exploze získávají pohybovou energii (šrapnely).

 

Mina Claymore

,,Směrová mina''. Po iniciaci vymrští její exploze spršku ocelových fragmentů do vzdálenosti 250 metrů, s rozptylem pod úhlem 60 stupňů. Mina se skládá z plastkového pouzdra a zakřivené desky výbušniny, na níž jsou rovnoměrně rozmístěny stovky ,,projektů'', zalitých v plastkové desce. Může se použít jako samočinná nálož nebo k odpálení iniciací na dálku. Ve Vietnamu nesmírně oblíbená a velice účinná zbraň.

 

 
 

přejít na hlavní stránku Zbraně a technika

přejít na stránku Zbraně pro Vietcong

zpět na Úvodní stránku